Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Starosta: Znie to absurdne, ale ľudia musia uvoľniť park diviakom, keď sa zotmie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

hm, žeby vyčistiť pozemky na náklady majiteľov?
 

"SVK park"

A čo tak vyčistiť park na náklady mesta a náklady preúčtovať na majiteľov? Je smutné nazývať toto miesto parkom. Len neudržiavaná plocha zarastená náletovými drevinami a kríkmi. Ale ochranár určite povie že je to krásny kút prírody a tie prasiatka sú také milé..
 

 

Ochranári skôr ochraňujú pôvodnú slovenskú flóru. Ale to, čo je problémom na Aničke je presný opak - jednak sú to náletové invázivné druhy, ktoré ničia naše pôvodné druhy a jednak sú to neodborné zásahy človeka.
 
Hodnoť

 

To su ti majitelia z Tahanoviec co chcu minimálne 100 eurikov za m2, ale o pozemky sa vobec nestaraju, len vyckavaju? Podla zakona maju povinnost tieto plochy kosit. To iste mestske pozemky na kopci Hradova, kedysi tam boli luky, mesto ich neudrziava uz roky, zarastli krikmi, a odtial zliezaju diviaky.
 

OU by to mal dať pokosiť

Pozri sa do katastra na listy vlastníctva a potom daj múdru radu ako to riešiť. Okresný úrad to už takto chcel riešiť, ale pri počte vlastníkov odhadom 3000 je to nerealizovateľné. Mali by to pokosiť a nečakať kým sa niečo stane.
 
Hodnoť

Skúsenosť z Nemecka

Švagrovci žili v mestečku neďaleko Hamburgu v dome s malou predzáhradkou a dvorom za domom. Hoci boli v podnájme, súčasťou nájomnej zmluvy bola strostlivosť aj o tieto plochy. A majiteľ vedel prečo: keby sa o záhradku nestaral (on alebo jeho podnájomníci) a v predzáhradke či v záhrade za domom rástla burina - mal by veľký problém. Samospráva by ho najprv vyzvala a potom nekompromisne pokutovala.

Na Slovensku samospráva (často krát neúspešne) rieši ďaleko závažnejšie veci... napr. havarijné stavy sukromných nehnuteľností, ktoré ohrozujú verejnosť. Nepokosená burina a zanedbané pozemky sú z tohto pohľadu takmer nepodstatné. A diviaky sú len prirodzený dôsledok - sú tam, kde im na to vytvárame podmienky.

Na Slovensku zatiaľ platí: je to moje a nikto sa nemôže starať čo tam robím. A tak vlastníci pozemkov dnes len čakajú na benefity. Beztrestne znehodnocujú nie len svoje pozemky, ale susednú Aničku.

Ono je to celé také slovenské perpetum mobile na prachy: zanedbané pozemky súkromných vlastníkov budú mať cenu zlata a znehodnotená Anička bude čoraz viac opusteným miestom.
Potom len stačí "nápad" nejakého lúmena, ktorý sa o zanedbanú lokalitu Aničky rád postará. Napriklad ďalším nápaditým obytným súborom s rekreačnými plochami... (ktoré skončia za plotom pre rezidentov). Samospráva vyčerpaná nekonečnou starostlivosťou o opakovane degradovaný areál Aničky bude rada súhlasiť a ešte ochotne prispeje k zmene územného plánu... Po priklad - práve na Aničke naozaj netreba chodiť ďaleko.
 

Nevadí, že je to súkromný majetok:

Administratívnoprávna zodpovednosť podľa zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2OO3 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podľa § 3 ods. 1 písm. b) citovaného zákona je každý vlastník poľnohospodárskej pôdy ( orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty) alebo nájomca a správca poľnohospodárskej pôdy povinný predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch. Podľa § 25 a § 26 tohto zákona sa vlastník porušením tejto povinnosti dopúšťa priestupku, príp. správneho deliktu, za ktorý mu hrozí pokuta až do 330 Eur a v prípade právnickej osoby alebo fyzickej osoby - podnikateľovi pokuta od 166 eur do 33 200 eur za každý hektár poľnohospodárskej pôdy, na ktorom sa dopúšťa tohto správneho deliktu. Rovnako hrozia sankcie podľa zákona č. 193/2005 Z. z. o rastlinolekárskej starostlivosti za porušenie povinnosti v zmysle § 3 tohto zákona.
 
Hodnoť

Nasadťe robotizovaných vlkov ako v japon

robotizovaný vlci v Japonsku: :)
https://vat.pravda.sk/technolo...
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop