Kefalín, čo si predstavujete pod pojmom preťažené vozidlo?
Lebo poviem Vám, čo si pod tým predstavuje PZ SR. Ak je max povolená hmotnosť vozidla 3500kg tak 3540kg je preťažené vozidlo.
A teraz ako to vyzerá v praxi. Pohotovostná hmotnosť vozidla v TP je uvedená často aj o 150 až 200 kg nižšia ako skutočná. Lebo PZ nerozlišuje napríklad pri dodávke, či kupujete model s klimatizáciou alebo bez, s obkladom vnútorného priestoru alebo bez, zadné dvere so sklom alebo bez..... Zapíšu hmotnosť z tipového schválenia. Vy netušíte aká je skutočná hmotnosť toho vozidla. (Ak ich vidíte niekde vážiť a požiadate ich či by vám mohli odvážiť prázdne auto aby ste vedel koľko to skutočne s danou výbavou váži natankované a s vodičom, odmietnu)
Potom idete nakladať. Nemáte ako reálne skontrolovať váhu tovaru, držíte sa dodacích listov, kde je uvedený tabuľkový súčet, netušíte či s obalmi, paletami, alebo bez.... Ak nebodaj veziete tovar, ktorý je skladovaný vonku a môže do neho pršať, lebo mu to neublíži, tak tam máte rozdiel stovky kg. To isté pri kamiónoch. Na plachte sme po daždi mali 400kg vody). A predstavme si trojstranný sklápač, vezúci piesok. Jediná orientácie je odhadnúť naložený objem krát objemová hmotnosť. To isté množstvo ale môže podľa obsahu vody vážiť o 25% viac, nehovoriac, že presne určiť naložené množstvo je takmer nemožné.
Priestupkom by malo byť evidentné preťaženie vozidla, pri ktorom nemôže byť sporu o tom, že ste vedeli, ale ignorovali, že to vozidlo je preťažené