Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:08

Platené parkovanie v Košiciach ostáva v rukách EEI (minúta po minúte)

Petíciu poslanci len vzali na vedomie. Vyjadrite svoj názor v ankete.

(Zdroj: Jaroslav Vrábeľ)
Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

10:50 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Prečítajte si tiež: Čo sa zmení v platenom parkovaní v Košiciach od 1. januára Čítajte 

Video: Jaroslav Vrábeľ

10:29 Poslanci ukončili tému parkovanie a začínajú rokovať o ďalších bodoch, ktoré majú na programe.

Anketa:
Kto by mal mať podľa vás na starosti parkovanie v Košiciach?
1. mestská firma
2586
2. spoločný podnik mesta Košice a súkromnej firmy
127
3. súkromná firma
148
Hlasovalo: 2861

Anketa už bola ukončená.

10:28 Aktivista Burdiga rozprestrel banner s textom Raši je klamár. Primátor reagoval nervózne, aby Burdiga po nafotení tohto plagátu novinármi okamžite zliezol z lavice, aby neničil majetok mesta. Pohrozil políciou.

10:27 Veľká väčšina ľudí po hlasovaní o treťom bode z rokovacej miestnosti odchádza.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

10:24 Poslanci zamietli návrh poslanca Ota Žarnaya (nezávislý) na zmenu VZN č. 157, ktorým požadoval zúženie zóny plateného parkovania o desať rezidentských lokalít a vytvorenie mestského podniku na spravovanie parkovacieho systému v nich.

10:21 Polaček: "Dnes sme odmietli petíciu v prvom bode, v tom druhom sme zabetónovali firmu EEI naveky v našom meste a v treťom bode ste nám odmietli diskutovať. Tu mal vystúpiť aj aktivista Henrich Burdiga."

10:14 Poslanci pristupujú k tretiemu bodu, ktorým je návrh poslanca Ota Žarnaya, ktorý de facto ruší rozšírenie zón plateného parkovania.

10:13 Neprešiel ani Polačekov návrh na zníženie parkovného cez SMS o 20 percent.

10:09 Aktivista Karol Labaš rozdával červené karty. Pozrite si video

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

10:08 Návrh na zníženie ceny rezidentskej karty na 5 eur taktiež neprešiel.

10:07 Odmietnutie vyvolalo vo verejnosti búrku nevôle. Padli aj ostrejšie nadávky a otázky ako: "Vy ste Košičania?"

10:06 Návrh poslanca Polačeka o pozastavení VZN o platenom parkovaní v desiatich rezidentských lokalitách ostatní poslanci nepodporili.

10:05 Primátor Raši povedal, že informácie ohľadom ceny kariet posunie médiám na zverejnenie.

10:04 Ľubica Blaškovičová (nezávislá): "Plánovala som byť na tomto rokovaní zastupiteľstva ticho, lebo naposledy ma môj názor, ktorý som predniesla, stálo rozbité okno na aute."

Prečítajte si tiež: Dozvuky z magistrátu: Košickej poslankyni rozbili okno na aute Čítajte 

10:02 Polaček už druhýkrát požiadal predloženie listu primátora firme EEI s upozornením na nedostatky pri spravovaní parkovacieho systému, k čomu Rašiho zaviazali poslanci uznesením na minulom zastupiteľstve.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 Poslanec Gibóda počiarkol, že asi piati poslanci vyzvali primátora, aby vysvetlil cenu parkovného.

9:59 Polaček vyzval poslancov, aby zvážili jeho návrh o pozastavenie VZN.

9:58 Aktivista Burdiga: Poslanci mesta si doslova vytreli zadok s názorom občanov. Pozrite si jeho reakciu na videu:

Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

9:50 "Ako by sa vám páčilo, páni, keby som sa ja rozprával s vašou mamkou alebo manželkou a tykal by som im a hovoril by som k nim sproste?" upozornil poslanec Ján Jakubov (Smer) občanov, ktorí vykrikujú na Lenártovú či Grullingovú. Polačeka označil Jakubov za megapopulistu.

9:41 Na vysvetlenie spôsobu stanovenia ceny rezidentskej karty sa pýtali aj starosta KVP a poslanec Alfonz Halenár (nezávislý), či Gibóda.

9:40 Raši aj Lenártová si dnes, zdá sa, zrejme dávajú väčší pozor na svoje reakcie na občanov ako minule, námestníčka už ani nič nešepká primátorovi. V septembri ju pri tom zachytili mikrofóny. Odzneli jej nadávky ako primitívi či krava a bola z toho kauza.

9:39 "Za vybičované emócie nemôžu obyvatelia, ale tí, ktorí sedia za predsedníckym stolom," skonštatoval Gibóda.

9:39 Gibóda povedal viceprimátorke Lenártovej, že za správanie ľudí si môže ona sama, pretože sa za nadávky a výroky z predchádzajúceho rokovania zastupiteľstva ľuďom neospravedlnila.

Prečítajte si tiež: Parkovacie nariadenie v Košiciach: Rašiho dotlačil k zmenám až odpor Čítajte 

9:38 Primátor Raši, keďže sa na chvíľu vzdialil, odovzdal vedenie rokovania námestníčke Lenártovej. Občania hneď reagovali protestným zahučaním: Múúú!

9:35 Daniel Rusnák (KDH) súhlasí s predrečníčkou, obyvateľkou Starého Mesta a pýta sa mesta, akým spôsobom sa vypočítala suma 20 eur za rezidentskú kartu a prečo nemôže stáť napríklad 5 eur..

9:34 Vystúpila obyvateľka Starého Mesta a vyzvala poslancov, aby zrušili VZN a vytvorili nové. "Firma EEI nemá právo užívať naše pozemky. Medzi 7.30 a 16.00 neviem zaparkovať, lebo miesta sú obsadené." Mesto podľa nej dostane svoje peniaze, ale obyvateľom sa problém s parkovaním nevyriešil.

9:32 K slovu sa dostali aj obyvatelia, ktorí žiadajú zrušenie VZN a prijatie takého, ktoré bude slúžiť Košičanom.

9:30 Poslanec Polaček podal návrh zastaviť platnosť VZN č 157 o platenom parkovaní na základe protestu prokurátora.

9:25 Polaček chce, aby zmeny vo VZN boli účinné od 1. januára 2017 iba v centrálnej mestskej zóne. V rezidentských lokalitách požaduje pozastaviť, aby sa tam parkovné nevyberalo. Žiada tiež vyňať parkovisko pri Merkúri zo spoplatnenia. Navrhol tiež rezidentskú kartu za prvé auto na 5 eur. Cenu parkovacieho lístka cez SMS požaduje znížiť o 20 percent na výšku, aká je cena parkovného pri lístku z parkomatu.

9:15 Polaček: "Ideme opravovať niečo, čo v meste totálne zlyháva." Pripomenul kauzu parkovania Gaja pred blokom na Pajorovej zadarmo, hoci tam nemá trvalý pobyt. "Nič nefunguje, boli sme oklamaní. Toto ja nepodporím."

Prečítajte si tiež: EEI neurobila, čo mala. Vďaka tomu parkuje rodina starostu zadarmo Čítajte 

9:14 Miloš Ihnát sa pýta, prečo sa nesmie parkovať v rezidentských zónach počas víkendov, kedy tam stojí menej rezidentských áut.

9:10 Viceprimátor Martin Petruško (Smer) dal pozmeňujúci návrh v súvislosti s vodičmi s ťažkým zdravotným postihnutím dolných končatín, aby si mohli kúpiť rezidentskú kartu za 5 eur v mieste bydliska aj práce, teda tam, kde to potrebuje. Až do 31. júla 2017 budú oslobodení všetci ŤZP od úhrady parkovného na návštevníckych miestach v rezidentských lokalitách 1 - 10 a na záchytných parkoviskách.

9:05 Nezávislý poslanec Miloš Ihnát je rád, že diskriminačné aspekty z VZN sú preč. Navrhol, aby bolo aj v sobotu parkovanie zadarmo vo vybraných lokalitách, ako je to v Prahe. Zmeny sa podľa neho robia až po veľkom tlaku aktivistov.

9:00 Ďalším bodom je protest prokurátora proti parkovaciemu nariadeniu mesta proti niektorým ustanoveniam VZN č 157 a zmeny VZN.

8:59 Reakcia staromestského poslanca a člena petičného výboru Igora Petrovčika:

Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

8:59 Aktivista Ladislav Lörinc: Bola to vražda demokracie v priamom prenose:

Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

8:57 Pri hlasovaní neprešli návrhy opozičných poslancov Jaroslava Polačeka a Marcela Gibódu, aby zastupiteľstvo vyhovelo petícii
v zmysle jej požiadaviek. Petíciu poslanci len vzali na vedomie, hlasovali o tom takto:

8:53 Jaroslav Kaifer (Smer) uviedol, že ak poslanci budú chcieť vyhovieť petícii, musia ju brať doslovne, čiže zriadiť mestský podnik, aby spravoval parkoviská mimo rezidentských lokalít.

8:50 Polaček vyzval Gaja, že keď mal poznatky o protizákonnej činnosti, mal sa obrátiť na políciu.

8:49 "Takto prehovoril poslanec mesta!" reagovali občania.

Video: Jaroslav Vrábeľ

8:48 Starosta Severu a mestský poslanec Marián Gaj (nez.) spochybnil spôsob získavania podpisov pod petíciu. Myslí si, že aktivisti nezískavali všetky podpisy k petícii úplne čestne. Vyhlásil, že Polaček si ráno asi obliekol slipy Spidermana.

8:44 Poslanec Marcel Gibóda dal pozmeňujúci návrh, aby sa petícii vyhovelo a Raši dal pripraviť zriadenie mestského parkovacieho podniku a zlacnenie kariet na 5 eur.

8:42 Poslankyňa Mária Grüllingová (Smer) odmietla, že by mala byť petícia zamietnutá pod koberec, keďže magistrát sa ňou riadne zaoberal.

8:41 Marcel Gibóda (nez.) vyzval, aby nebola petícia zametená pod koberec tým, že ju len vezmú na vedomie.

8:40 Poslanci Jaroslav Polaček (nez.) a Daniel Rusnák (KDH) žiadajú od primátora Rašiho list, ktorým mal upozorniť EEI na nedostatky. Sľúbil, že im ho pošle, ale až po zastupiteľstve.

8:32 Poslanec Miroslav Špak (exSieť) vystúpil s faktickou poznámkou, aby nechali opäť vystúpiť Petrovčíka, ktorého nenechali dorozprávať.

8:30 S vystúpeniami začali členovia petičného výboru. Ladislav Lörinc vyzval primátora, aby neprekračoval svoje kompetencie.

8:25 Začalo sa prerokovávanie petície. Predseda petičného výboru Igor Petrovčík privítal a poďakoval sa obyvateľom za účasť na zastupiteľstve. Vzhľadom na policajné kontroly konštatoval, že nie sú pre hostiteľa na rokovaní vítaní.

Video: Jaroslav Vrábeľ

8:17 Kam poslal poslanec Polaček námestníčku Lenártovú? Pozrite si video

Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

8:15 Raši odmietol presadenie Lenártovej s odôvodnením, že rokovací poriadok jasne hovorí, kto má kde sedieť.

8:14 Nezávislý poslanec Jaroslav Polaček navrhol, aby si viceprimátorka Renáta Lenártová (Smer) presadla spoza predsedníckeho stola do zadnej lavice, keďže minule sa správala neúctivo voči občanom. Ľudia skandovali: Presadiť, presadiť!

Prečítajte si tiež: Viceprimátorke Lenártovej ušlo do mikrofónu na protestujúcu Košičanku: Ty krava! Čítajte 

8:06 V sále je zhruba dvesto ľudí, zaplnená je teda asi len spolovice.

8:03 Fotografi a novinári nemajú prístup blízko k pultu, za ktorým sedí primátor Richard Raši (Smer) a vedenie mesta. Policajti strážia prvé tri rady, aby sa tam nedostali zástupcovia médií. Novinári špekulujú, či cieľom opatrenia je ochrana vedenia mesta alebo snaha zabrániť novinárom počuť ich debaty mimo mikrofónov.

7:57 V rokovacej sále je momentálne niekoľko desiatok ľudí, medzi nimi aj aktivisti. Podľa Henricha Burdigu z Nezaplatím EEI ani cent - občianska neposlušnosť ich zatiaľ relatívne nízka účasť občanov neprekvapila. Podľa neho zabralo zastrašovanie policajnými kontrolami.

7:37 V dave sme zahliadli aj skupinku ľudí sprevádzaných košickým šéfom kotlebovcov Štefanom Surmánekom.

Kotlebovci prišli na zastupiteľstvo. Raši: Agresori jedni

Načítavam video...

Video: Katarína Gécziová

7:36 Jeden z občanov sa sťažoval policajtom, že jeden z Košičanov prišiel s transparentom na dvoch paliciach. Žiadal, aby ho nepustili dnu, aby náhodou niekomu tými palicami neublížil. Policajti muža s transparentom napokon pustili dnu s tým, že vnútri sú ešte ďalšie kontroly.

7:35 Pred budovou magistrátu stoja štyria mestskí a štyria štátni policajti. Doposiaľ prišlo už niekoľko desiatok Košičanov. Atmosféra je pokojná, postupne ich cez koridor púšťajú dnu.

7:30 Mestské zastupiteľstvo sa má začať ráno o ôsmej. Čakáme na jeho začiatok.

Prečítajte si tiež: Parkovanie v Košiciach: Tak, tak! Že ne tak? Ta ne tak... Čítajte 

Štátni aj mestskí policajti

Čo budú schvaľovať poslanci pri parkovaní? Konsolidované znenie VZN č. 157 so zapracovanými navrhovanými zmenami si pozrite tu. Čo budú schvaľovať poslanci pri parkovaní? Konsolidované znenie VZN č. 157 so zapracovanými navrhovanými zmenami si pozrite tu. (zdroj: mesto Košice)

Košickí poslanci majú v pondelok na programe rekordných 93 bodov, medzi nimi aj mestský rozpočet, predaj akcií Kositu, tender na obnovu verejného osvetlenia či ďalšie kroky súvisiace s redukciou počtu mestských častí.

Najväčšie vášne sa však očakávajú pri rokovaní o platenom parkovaní.

Na poriadok po predchádzajúcich búrlivých zastupiteľstvách dohliadajú štátni aj mestskí policajti.

Toto rozhodnutie sa nepáči aktivistom, podľa ktorých vedenie mesta živí atmosféru strachu volených predstaviteľov z občanov.

„Nevieme o tom, že by sa na rokovanie chystali futbaloví výtržníci či bitkárska rodina Paškovcov, kedy by sme opatrenia uznávali za opodstatnené,“ uviedli vo svojom stanovisku odporcovia koncepcie od EEI.

Prečítajte si tiež: Košickí aktivisti: Načo políciu? Paškovci snáď neprídu Čítajte 
Prečítajte si tiež: Namiesto parkovacích miest majú Košice autá na vyberanie pokút Čítajte 

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 876
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 919
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 904
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 135
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 689
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 607
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 461
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 367
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 359
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 218
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Platené parkovanie v Košiciach

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kontroverzný aktivista Slávik sa zapojil aj do povoľovacieho procesu k modernizácii cesty na Slaneckej.

Trestné oznámenie Sulíka spustilo lavínu.

4 h
Centrálne parkovisko na Štrbskom Plese si obec Štrba prenajíma od eseročky Mesta Vysoké Tatry. Návštevník tam zaplatí menej ako napríklad v Tatranskej Lomnici či v Starom Smokovci.

Mesto chce motivovať ľudí a odľahčiť premávku.

4 h
Kto si vyšiel do lesa na prechádzku, neľutoval.

Navštívte spolu s nami zasnežený lesopark nad Sídliskom Ťahanovce.

4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

8 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop