KOŠICE. Zmena územného plánu si vyžaduje dodržanie presného postupu, ktorý trvá približne rok.
Zistili sme presný návod od mestských architektov.
1. Diskusia so susedmi v záhradkárskej lokalite, ktorí by chceli využívať záhradku ako trvalé bývanie a namiesto chatky postaviť rodinný dom.

2. Keďže väčšina záhradkárskych lokalít má viac ako sto členov, pre realizáciu vášho cieľa sa musíte spájať do menších logických celkov, vedľa seba ležiacich pozemkov na kraji, alebo na jednej uličke. Už dvaja sú na dohodu dosť, takže dohoda stoviek ľudí je takmer nemožná. Ideálny počet je 10 až 15 vlastníkov.
3. Ak sa dohodnete, že chcete naštartovať proces zmeny územného plánu lokality, musíte mať list vlastníctva a počítať s tým, že budete musieť zopár m² obetovať na rozšírenie komunikácie, ktorá má v prípade výstavby rodinných domov normovanú šírku, takmer dvakrát širšiu ako vyzerajú dnešné komunikácie vo väčšine záhradkárskych lokalít.
4. Požiadať architektov o spracovanie štúdie lokality, ktorej obsahom bude riešenie komunikácii, prípadne ihriská a napríklad potravín. Bývanie v rodinnom dome neznamená, že nepotrebujete myslieť na doplnkové služby, ktoré sú nevyhnutné.

5. Spracovanie architektonickej štúdie nie je drahá záležitosť, keď spojíte sily, zvládnete to hravo a budúce benefity zmeny vám to vynahradia. Zvyčajne to trvá dva až tri mesiace podľa zložitosti a veľkosti územia.
6. Hotovú štúdiu predložiť na Útvar hlavného architekta mesta Košice, ktorý k nej zaujme odborné stanovisko a následne pripraví návrh na zmenu územného plánu.
7. Celý proces trvá podľa Martina Jerguša z Útvaru hlavného architekta mesta Košice zvyčajne rok.
8. Po schválení musíte počítať s tým, že kým začnete stavať, musíte spoločnými silami vyriešiť napríklad vodu, ak v lokalite verejný vodovod zavedený nie je.
9. Potom už môžete listovať v katalógoch projektov rodinných domov a vyberať bungalov alebo vilku podľa vašich snov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári