Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Trnka porazil Rašiho, bude košickým županom (minúta po minúte)

Favorizovaný Raši a Smer sa museli skloniť pre kandidátom pravice.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

 • Pozrite si výsledky
 • Novým županom Košického kraja sa stal Rastislav Trnka (OĽANO, SaS, KDH, NOVA, ŠANCA), ktorý vystrieda na poste Zdenka Trebuľu zo Smeru.
 • Volebnú účasť v Košickom kraji bola 26,7 percenta
 • Voľby boli pokojné, hoci polícia riešila niekoľko podnetov.
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voľby do VÚC: Minúta po minúte z Košického kraja

3:15 Vážení čitatelia, volebné spravodajstvo minútu po minúte z volieb v Košickom kraji uzatvárame.

3:12 V zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja získali po 16 mandátov Smer, nezávislí poslanci a pravicová koalícia (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA). Šesť mandátov má Most-Híd, po jednom SNS, ŠKV a SMK-MKP.

Skryť Vypnúť reklamu

3:09 Novým košickým županom sa stal Rastislav Trnka ( OĽANO, SaS, KDH, NOVA, ŠANCA), ktorý získal 37,8 percenta hlasov. Druhý skončil favorizovaný Richard Raši (SMER-SD, SMK, SZS, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI), získal 37,2 percenta. Víťaza od druhého delilo 875 hlasov. Tretí skončil Karol Pataky (9,4%), štvrtý Štefan Surmánek (4,7%), piaty Róbert Bačinský (3,1%), Ďalší kandidáti sa nedostali cez tri percentá voličských hlasov.

3:04 Volebná účasť v Košickom kraji dosiahla 26,7 percenta.

2:34 po zrátaní vyše 98 percent hlasov má Trnka zisk 38,2 percenta, Raši 37,2 percenta.

2:26 Primátor Košíc Richard Raši (Smer) priznal prehru v župných voľbách v Košickom kraji, ktorých víťazom sa stane pravicový kandidát Rastislav Trnka.

2:13 Zrátaných je v Košickom kraji vyše 97 percent hlasov, Trnka má 38,3 percenta, Raši 37,2 percenta, čo je 1 585 hlasov. Senzačná prehra Smeru a Richarda Rašiho je čoraz reálnejšia a bližšia.

Skryť Vypnúť reklamu

2:00 Taký tesný boj o post župana do poslednej chvíle v Košiciach zrejme veľa ľudí nečakalo. Po zrátaní vyše 96 percent hlasov má Trnka 38,5 percenta, Raši 37,4 percenta. Reálne ich delí 1 658 hlasov.

1:47 Tesný boj pokračuje až do konca. Zrátaných je 95 percent hlasov, Trnka má 38,6 percenta, Raši 37,4 percenta. Rozdiel predstavuje 1 731 hlasov.

1:42 Rastislav Trnka je opäť bližšie k víťazstvu v Košickom kraji. Zrátaných je 93 percent hlasov, Trnka má 38,7 percenta, Raši 37,5 percenta, čo predstavuje rozdiel 1 589 hlasov.

1:39 V Košickom kraji je už zrátaných vyše 90 percent okrskov. Stále tesne vedie Rastislav Trnka s 38,83 percenta hlasov. Zaostáva za ním Richard Raši s 37,57 percentami hlasov. Má o 1 724 hlasov menej.

1:21 Po desatinke percenta rastie odstup vo vyrovnanom súboji o košického župana v prospech Trnku. Po zrátaní vyše 86 percent hlasov má Trnka 38,6 percenta, Raši 37,9 percenta. V prepočte je to už 855 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

1:11 Súboj o košického župana bude zrejme tesný až do konca. Zrátané sú vyše tri štvrtiny hlasov, Rastislav Trnka má stále malý náskok, dostal 38,3 % hlasov, Rochard Raši 38 percent.

0:55 V Košickom kraji je to stále o pár hlasoch. Zrátaných je 68 percent hlasov voličov, Trnka má 38,1 percenta, Raši 38 percent. Rozdiel je 98 hlasov...

0:46 Obrovský súboj v Košickom kraji pokračuje. Zrátaných je takmer 60 percent hlasov. Trnka má 38,5 percenta, Raši 38,4, čo je v praxi rozdiel 62 hlasov.

0:40 V Košickom kraji bolo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov zriadených 854 volebných okrskov. Do polnoci bolo sčítaných 287 a v nich dosiahla voličská účasť 24,30 %.

0:39 Zrátaných je necelých 48 percent hlasov, súboj o košického župana je stále otvorený. Trnka má 39,5%, Raši 38,3%.

0:31 Po zrátaní 40 percent hlasov v Košickom kraji je opäť Rastislav Trnka ako kandidát pravicovej koalície na župana bližšie k senzácii. Má 39,4 percenta, Richard Raši 38,1 percenta.

0:29 Priebežné výsledky volieb predsedu Košického samosprávneho kraja a poslancov zastupiteľstva, ktoré zatiaľ nie sú na rozdiel od minulosti v réžii vládneho Smeru, zatiaľ u ficovcov nepreceňujú, ale ani nepodceňujú. "Pred štyrmi rokmi to tesne okolo polnoci tiež nebolo slávne, potom sa to začalo preklápať k nám. Preto zatiaľ čakáme na to, pokiaľ bude spočítaných viac hlasov," povedal nám minister hospodárstva Peter Žiga.

0:21 Náskok sa opäť zväčšil v prospech Trnku. Zrátaných je vyše 33 percent hlasov, Trnka má 40,2 percent, Raši 37,9 percenta.

0:05 Trnka zvyšuje náskok. Zrátaných je 27 percent hlasov, kandidát pravice má 39,9 percenta, Raši 38,4 percenta.

23:57 Spočiatku bol šéfom volebného tímu, ale pre pracovnú zaneprázdnenosť v neskoršom období volebnej kampane pravou rukou kandidáta na župana Rastislava Trnku. Ladislav Lörinc dostával informácie z viacerých okrskov po spočítaní hlasov.

„Zdôrazňujem, že ide iba o niektoré okrsky v rôznych častiach mesta. V jednom z nich na Terase tesne vyhral Richard Raši, na KVP v troch vyhral Rasťo. V Michalovciach bol pomer v jednom 98:90 pre Rašiho. Keď si vezmeme, že Zdenko Trebuľa porazil pred štyrmi rokmi Rudolfa Bauera v Michalovciach o takmer 5-tisíc hlasov, je to podľa prvotných správ povzbudzujúce. Stále to však berieme s pokorou, dúfame a veríme. Bude to veľmi tesné.“

Kandidát na poslanca Igor Petrovčík má informácie, že na Kuzmányho sídlisku, Nad jazerom i v Starom Meste výrazne vyhráva Trnka.

23:53 Karta v Košickom kraji sa obracia. Po zrátaní necelých 21 percent hlasov už vedie Rastislav Trnka (39,4%), Raši má 38,9%

23:50 Europoslankyňa Monika Smolková predpokladá, že Richard Raši vyhrá síce s menej ako 40 percentami hlasov, no s veľkým rozdielom oproti jeho protikandidátovi R. Trnkovi. Bývalému zástupcovi starostovi Starého mesta zostane podľa nej aspoň cena útechy a to víťazstvo v jeho domovskom okrese Košice I. Už menej optimistická v prípade pravice je, čo sa týka počtu ich získaných mandátov v Košiciach, kde im tipuje maximálne dva. Pre Smer v celom kraji by to podľa nej mohlo byť aspoň 20 mandátov.

23:42 Po zrátaní 13,5 percenta hlasov v Košickom kraji sa rozdiel zmenšil. Raši má 40,6, Trnka 38,4 percenta.

23:35 V Košickom kraji je zrátaných zatiaľ vyše 8 percent hlasov, Raši - Trnka 41,4:37,9

23:21 Podporovatelia kandidáta na župana Rastislava Trnku a členovia jeho volebného tímu si za svoj hlavný stan vybrali reštauráciu Tobi na Slovenskej jednoty.

Medzi asi tridsiatkou ľudí nechýbajú známe tváre z odboja proti spoplatnenému parkovaniu v réžii EEI Ladislav Lörinc, Ladislav Strojný, či Karol Labaš, ale aj kandidáti na poslancov košickej župy Igor Petrovčík, Jaroslav Polaček a Ladislav Rovinský, či poslanec parlamentu Oto Žarnay.

Trnku potešili informácie z viacerých okrskoch o oveľa vyššej účasti ako pred štyrmi rokmi. „To je super. A to tým nemyslím, že pre mňa, ale tak všeobecne. Čím vyššia účasť, tým kvalitnejší výber.“Do volieb išiel s jediným cieľom – vyhrať. O tom, či by bolo pre neho útechou v prípade porážky aspoň víťazstvo v Košiciach, nechcel preto ani len uvažovať.

„To závisí od veľa faktorov a v tejto chvíli, keď sa ešte len spočítavajú hlasy, to nemá zmysel riešiť,“ dodal Trnka..

23:09 Richard Raši tipuje pre seba vyše 40-percentný výsledok a zopakovanie úspešného ťaženia Smeru pri voľbách poslancov z predchádzajúcich volieb do zastupiteľstva. Na košickej dvojke napríklad predpokladá celkové víťazstvo svojho bývalého námestníka Jána Jakubova a takisto sa v tomto okrese podľa neho dostane do zastupiteľstva aj starosta sídliska KVP Alfonz Halenár (nez.). V okrese Košice IV zas predpovedá víťazstvo nezávislého kandidáta Jaroslava Hlinku. Podobné tipy ako košický primátor (napríklad aj minimálne 5 poslancov pre Šport do Košíc a na východ) má aj minister hospodárstva Peter Žiga len s jediným rozdielom.

23:07 V štábe Richarda Rašiho v istom košickom hoteli sa už zbiehajú hostia, momentálne je ich tam asi sto vrátane aktuálneho župana Zdenka Trebuľu. Okrem neho sú tu napríklad minister hospodárstva Peter Žiga, europoslankyňa Monika Smolková, riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát, celé vedenie magistrátu s primátorom a jeho námestníkom Martinom Petruškom a námestníčkou Renátou Lenártovou a viacerí kandidáti „ficovcov“ na poslancov zastupiteľstva. Chvíle čakania na priebežné výsledky si krátia aj ich tipovaním.

22:28 Kandidát na predsedu KSK Richard Raši (Smer-SD) čaká spolu so svojím tímom na výsledky sobotných volieb v jednom z košických hotelov.

"Atmosféra je výborná. Máme tu náš mladý tím, ktorý budete môcť vidieť aj vy potom, keď tam prídete, ľudí, ktorí mi pomáhali počas volieb, ktorí s nami držali. Atmosféra je zatiaľ výborná, ale je to až do prvých výsledkov, je to vždy napätie. Zatiaľ sú všetci spokojní, usmievaví a napätí, vrátane mňa," uviedol pred novinármi Raši.

22:09 Prípadov, keď vo volebných miestnostiach nedali voličom podpísať prevzatie lístkov, bude zrejme viac.

"Prečítal som si článok v denníku Korzár o tom, ako vo volebnom okrsku č. 15 nedali voličom podpísať prevzatie volebných lístkov. Uvedomil som sil, že ani mne v tom istom okrsku nedali podpísať prevzatie volebných lístkov, čo evokuje možné podozrenie na falšovanie volieb, alebo aspoň minimálne podozrenie na šlendriánsku prácu okrskovej volebnej komisie v spojení s trestným činom ovplyvňovania a marenia volieb," posťažoval sa nám ďalší Košičan.

Prečítajte si tiež: Voličkám nedali podpísať prevzatie hlasovacích lístkov Čítajte 

22:00 Volebné miestnosti v Košickom kraji sa uzavreli.

21:55 Na volebnom štábe Richarda Rašiho v Košiciach bolo tesne pred 22. hodinou už dosť ľudí.

21:41 V Košickom samosprávnom kraji odhadujú účasť vo voľbách do regionálnej samosprávy okolo 20 percent, čo je mierne viac ako v roku 2013, keď bola 17,77 percenta. Uviedol predseda košickej krajskej volebnej komisie Vladimír Tot.

Tot doložil, že účasť sa dosť líši najmä v niektorých obvodoch, ale aj okrskoch. Kým napríklad v obci Hrašovík, volebný obvod Košice - okolie, sa účasť o osemnástej hodine pohybovala okolo 40 percent, v Košickej mestskej časti Lunik IX bola na úrovni päť percent.

Podľa Tota voľby v kraji prebiehajú pokojne a bez vážnejších problémov, okrem prípadu v Čiernom Poli, okres Michalovce, kde dal občan podnet na políciu.

21:26 Vo volebnom obvode č. 2 Košice 2 na Základnej škole Kežmarská 30 v okrsku č. 13 bola hodinu pred uzavretím volebných miestností účasť niečo cez 31 percent.

V županských voľbách pred štyrmi rokmi bola volebná účasť v obvode Košice 2 len 14,64 percenta.

21:09 Štatistický úrad SR oznamuje, že vzhľadom na rozhodnutie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o predĺžení hlasovania vo viacerých okrskoch budú priebežné výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov zverejňované po 23:15 h.

20:25 V obci Nižný Čaj pri Košiciach sa volebná komisia teší z na ich pomery rekordnej účasti, z 228 oprávnených voličov doteraz prišlo odovzdať hlas už takmer 50. "Pred štyrmi rokmi ich prišlo len 11," povedali nám členovia miestnej komisie.

20:22 Krajské voľby na dolnom Zemplíne zatiaľ prebiehajú pokojne.

Podnety evidovali v meste Veľké Kapušany, kde malo ísť o podozrenie z kupovania hlasov, a v obciach Čierne Pole a Drahňov. "Po preverení boli postúpené polícii," uviedla zapisovateľka ObVK v Michalovciach Gabriela Rákociová. Podľa jej ďalších slov budú v tejto súvislosti do obce Čierne Pole vyslaní dvaja členovia ObVK ku sčítaniu hlasov po 22.00 h.

20:02 Vo volebnom okrsku č. 15 v budove gymnázia Park mládeže došlo ku chybe. Dve voličky si prevzali hlasovacie lístky, odvolili a odišli domov.

„Keď sme sledovali v televízii spravodajstvo z volieb, všimli sme si, že voliči potvrdzovali podpisom prevzatie hlasovacích lístkov. Uvedomili sme si, že my sme nič nepodpisovali,“ uviedla pre Korzár Soňa Revická, ktorá bola voliť so sestrou Ľubicou.

Situáciu preverila zapisovateľka obvodnej volebnej komisie Beáta Cimrmanová.

Prečítajte si tiež: Voličkám nedali podpísať prevzatie hlasovacích lístkov Čítajte 

19:21 Voľby prebiehajú v zásade pokojne a usporiadane, potvrdil na tlačovej besede predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

Niekoľko desiatok podnetov, ktoré komisia zaznamenala, majú podľa Bárányho miestny charakter. Nemyslí si, že by mohli ohroziť dôveryhodnosť a korektnosť volieb ako celku.

19:20 Prvé údaje zo zápisníc okrskových volebných komisií by mohli byť známe okolo 22:30. Oficiálne výsledky vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu.

17:45 V obci Margecany na Dolnom Spiši je zhruba 1600 oprávnených voličov a podľa volebnej komisie obyvatelia prichádzajú voliť priebežne od skorého rána. Momentálne to vyzerá na celkom slušnú volebnú účasť, hoci 67 percent, ako vlani pri parlamentných voľbách, to zrejme nebude.

„Považujem za svoju povinnosť ísť voliť. Veľa ľudí hovorí, že chce zmenu, ale voliť napokon neprídu. Tak ako sa má tá zmena udiať?“ povedala nám Eva Mrázová.

17:38 V Novoveskej Hute, časti Spišskej Novej Vsi, bola volebná miestnosť zriadená aj v starej požiarnej zbrojnici.

Volebná účasť je rovnako slabá ako v iných mestách. Ako nám povedali členovia komisie, ľudia chodili striedmejšie.

Účasť odhadli približne na tridsať percent.

17:17 V meste Trebišov sa volebná účasť zrejme nevymyká z priemeru Slovenska. V sobotu popoludní sa pohybovala iba niečo nad 10 percent.

V týchto voľbách neboli voličom do domácností pred voľbami doručované zoznamy kandidátov. Táto situácia sa vyhrotila tak, že pred plentami vznikali dlhé rady.

Problémom je aj nemožnosť použiť prenosné hlasovacie preukazy.

Prečítajte si tiež: Voliči v Trebišove študujú zoznamy, tvoria sa dlhé rady Čítajte 

16:57 Ako informoval predseda košickej krajskej volebnej komisie Vladimír Tot, časť komisie bola na výjazde v michalovskom volebnom obvode. Uviedol, že v obci Čierne Pole sa ich nejakí voliči pýtali, čo majú robiť, lebo sa tam pohybuje skupina neznámych ľudí a majú podozrenie z nekalej činnosti.

Anketa:
Idete voliť v župných voľbách?
Anketa bola ukončená

"Členovia komisie im poradili, nech to oznámia polícii. Podľa našich informácií občan pôjde podať trestné oznámenie
na políciu okolo piatej," povedal Tot.

16:24 Vo volebnom okrsku číslo 3, Košice 2, krátko po 16.00 odhadovali, že k urnám prišlo približne 20 percent voličov.

16:14 Obyvatelia Krásnohorského Podhradia majú podľa zástupcu starostu obce Ľudovíta Baffyho záujem skôr o komunálne voľby. Svedčí o tom i doterajšia nízka účasť.

Od nového krajského zastupiteľstva ľudia v obci očakávajú riešenie nezamestnanosti, infraštruktúry, podpory turizmu a podnikania.

Prečítajte si tiež: V Krásnohorskom Podhradí očakávajú od župy podporu turizmu Čítajte 

16:02 16:02 V okrese Spišská Nová Ves je dohromady 83 okrskov, priebeh volieb zatiaľ nič nenarúša. Potvrdila to zapisovateľka tamojšej OVK Lívia Klaciková s tým, že volebná účasť v zatiaľ zmonitorovaných okrskoch je na úrovni okolo 15 percent.

15:47 V Michalovciach je viac ako 32-tisíc oprávnených voličov rozdelených do tridsiatich okrskov. Zatiaľ to vyzerá na slabú účasť.

Prečítajte si tiež: V Michalovciach hlásia slabú účasť Čítajte 

15:33 Oslavu 100-ročných narodenín ako aj voľby do orgánov Košického samosprávneho kraja už dnes stihol absolvovať Košičan Michal Bucher.

Rodák z Košickej Novej Vsi žijúci u svojej dcéry v obci Ťahanovce predpoludním zakrúžkoval kandidátov na predsedu KSK a poslancov zastupiteľstva a o jednej popoludní ho už čakala oslava svojich okrúhlych narodenín.

Prečítajte si tiež: Košičan Michal Bucher stihol odvoliť aj osláviť sto rokov Čítajte 

14:45 Voľby v obci Klin nad Bodrogom v Trebišovskom okrese plynú pokojne.

14:30 Na košickom Sídlisku Ťahanovce sa volí iba v Základnej škole na Bruselskej ulici. Zriadených je 18 volebných okrskov, v ktorých je zapísaných 18 601 oprávnených voličov. Z nich 174 je cudzincov, ktorí majú na sídlisku trvalý pobyt. Ako nám povedal preseda jedného z volebných okrskov, účasť voličov je primeraná konkrétnemu úseku dňa.

"Dopoludnia sa to celkom slušne rozbehlo, počas obeda nastal útlm. Nárast očakávame popoludní a hlavne podvečer. Predsa len, počasie sa celkom vydarilo, takže mnohí ľudia uprednostnili iné aktivity, voliť prídu po zotmení," povedal nám predseda okrsku, ktorý ako člen komisie absolvoval už niekoľko volieb.

Dodal, že žiadny incident, ktorý by zaváňal pokusom o korupciu, či iné narušenie volieb nezaznamenali.

14:03 "Členovia krajskej volebnej komisie idú preveriť podozrenia, ktoré sa vyskytli v súvislosti s voľbami vo Veľkých Kapušanoch a Drahňove," povedal predseda volebnej komisie KSK Vladimír Tot.

Ako informovala Gabriela Rákociová, zapisovateľka michalovskej obvodnej volebnej komisie, členovia komisie už
išli na miesto, zatiaľ však nijaké konkrétne informácie nemá k dispozícii.

14:02 Ako uviedol predseda volebnej komisie KSK Vladimír Tot (Most - Híd), dopoludnia boli niektorí členovia na výjazde v obvode Spišská Nová Ves: "Dopoludňajší priebeh volieb bol pokojný. Ako krajská komisia sme nedostali nijaké podnety. Drobné problémy vyriešili obvodné volebné komisie."

14:00 Volebné miestnosti v Sobranciach sú od rána plné voličov. Situáciu označujú predsedovia okrskových komisii ako bezproblémovú.

Niektorí voliči nedočkavo postávali už od skorých ranných hodín pred miestnosťami, postupne sa začínajú tvoriť rady.

Prečítajte si tiež: V Sobranciach sú voľby pokojné. Začínajú sa tvoriť rady Čítajte 

13:38 Nezávislý kandidát na post predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorého podporili pravicové strany, využil svoje volebné právo krátko po jedenástej hodine v priestoroch materskej školy na Hrnčiarskej ulici v Košiciach.

Predpokladá, že by sa volebná účasť mohla v porovnaní s rokom 2013 o niečo zvýšiť: „Je to dané lepšou ponukou kandidátov. Viacerí ľudia, ktorí predtým nechodili voliť, tentoraz pôjdu."

Prezradil nám aj ďalšie dnešné plány.

Prečítajte si tiež: Patrícia Trnková: Teraz si Rasťa konečne užijem Čítajte 

12:35 Informácie o údajnom kupovaní hlasov vo Veľkých Kapušanoch sme overovali vo volebnom obvode 7 v okrese Michalovce. Gabriela Rákociová, zapisovateľka obvodnej volebnej komisie, nám povedala: „Nemáme žiadne informácie, o ničom nevieme, nedostali sme zatiaľ žiadne hlásenia."

Podobne sa vyjadrila aj Anna Šipošová, zapisovateľka volebnej komisie vo Veľkých Kapušanoch. "Nedostali sme žiadne hlásenie ani od zapisovateľov komisie, ani od mestskej polície, ktorá je neustále v meste, ani od štátnej polície. Sme stále vonku medzi jednotlivými komisiami, ale o ničom takom nevieme,“

Okresný úrad Michalovce taktiež nemá žiadne informácie o nelegálnom kupovaní hlasov. Prezídium Policajného zboru SR o prípadných incidentoch bude informovať až po ukončení volieb.

12:05 Odvolil už aj Rastislav Trnka, kandiduje na košického župana ako nezávislý s podporou pravicových strán.

11:43 Vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce už údajne volali políciu pre podozrenie z kupovania hlasov. Informáciu overujeme a zisťujeme viac.

11:36 Veľmi nízky záujem o voľby je v rómskej osade v Trebišove. "Predpokladám, že viac voličov začne chodiť v popoludňajších hodinách," uviedla predsedníčka okrskovej komisie č. 3 Jaroslava Topoľančinová.

Priebeh zatiaľ nenarušili žiadne problémy. Členovia komisie musia voličom často opakovane vysvetľovať rozdiely a spôsob voľby v prípade predsedu KSK a krajských poslancov.

Podľa predpokladov bude v osade zrejme účasť nižšia ako pri predchádzajúcich voľbách. "Skôr ich zaujímajú komunálne mestské voľby," dodala Topoľančinová. V osade sú zriadené dva volebné okrsky.

11:20 V košickej mestskej časti Lunik IX prvé dve hodiny volieb prešli pokojne.

„Účasť bude nízka. Ľudia veľmi nevedia, že čo sú to za voľby, že tu existuje a čo je to VÚC. Keby tie krajské úrady boli viac otvorené, viac informovali ľudí o svojej činnosti, aby ľudia vedeli, čo rieši krajská samospráva, určite by bola väčšia účasť. Navyše na Luniku IX nebol, podľa mojich informácií, medzi ľuďmi ani jeden z kandidátov na župana, nevisí tu nijaký bilboard,“ povedal bývalý starosta Ladislav Šana.

O žiadnom kupovaní hlasov nevie.

Prečítajte si tiež: Na Luniku IX bude vyššia účasť ako pred štyrmi rokmi Čítajte 

10:36 Národná kriminálna agentúra (NAKA) vedie vo veci podozrení z volebnej korupcie osem trestných konaní. Na podozrenia z volebnej korupcie sa sústreďujú policajti aj počas prebiehajúcich krajských volieb. Novinárom to povedal policajný viceprezident Ľubomír Ábel, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí štátnej volebnej komisie. Z 27 podnetov bolo ostatných 19 priestupkov.

Na poriadok a pokojný priebeh krajských volieb dohliada viac ako 7000 policajtov.

10:34 Časť voličov zapísaných v okrsku na Garbiarskej ulici v Košiciach tvoria obyvatelia Strediska sociálnej pomoci mesta Košice. Viacerí z nich povedali, že voliť chodia pravidelne.

"Ja stále chodím, pretože som ešte zo 'starej školy', kedysi to bolo povinné, takže to vo mne zostalo. Myslím si, že nezaškodilo by trocha robiť niečo so zdravotníctvom a čo sa týka školstva, mám v rodine veľa učiteľov, preto by bolo potrebné sa aj o nich starať," uviedla Jolana Mandzáková.

Prečítajte si tiež: Seniori zo Strediska sociálnej pomoci mesta Košice volia pravidelne Čítajte 

10:27 Voľby v Trebišove prebiehajú zatiaľ bez problémov.

10:03 V Betliari sa v kultúrnom dome, kde je volebná miestnosť už tradične umiestnená, prví voliči objavili už krátko po siedmej ráno. Postupne prichádzali ďalší. V komisii je zastúpených deväť strán. ‎Účasť vo voľbách býva v Betliari vyššia, ako je priemer. Členovia komisie predpokladajú, že tomu bude tak aj teraz.

9:54 Bývalý vládny rómsky splnomocnenec a súčasný člen štátnej volebnej komisie Peter Pollák išiel do terénu monitorovať priebeh krajských volieb. Navštívi Jarovnice v okrese Sabinov, Lunik IX - mestskú časť Košice a Letanovce v okrese Spišská Nová Ves. Do terénu by mali ísť aj ďalší členovia štátnej komisie. "Vybrali sme tieto tri miesta, kde sa už v minulosti objavili podozrenia z volebnej korupcie," vysvetlil Pollák.

Avizoval, že v prípade podozrení v iných ako týchto troch "problematických oblastiach" sa presunie aj inam.

9:30 Košický primátor a kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja Richard Raši (Smer) volil dnes krátko po ôsmej hodine ráno vo volebnej miestnosti na Miestnom úrade v Košiciach - Barci.

Do volebného okrsku sa vybral v dobrej nálade aj so svojou manželkou Máriou, ktorá je takisto ako on lekárkou. Prezradil nám, aký program ho dnes čaká.

Prečítajte si tiež: Mária Rašiová: Rišo má doma jeden župan, ktorý zatiaľ nepoužíva Čítajte 

9:20 Voľby sa začali načas aj v obci Ruskov, (okres Košice-okolie), kde je volebná miestnosť v zasadačke obecného úradu. Prvý volič prišiel odvoliť okolo 7.30 h.

"Zapísaných je 1201 oprávnených voličov, zrána ich prišlo len zopár, podnety sme zatiaľ nedostali žiadne," uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Oľga Sabadošová.

Medzi prvými voličmi v Ruskove bol aj Viktor Mikloš, ktorý chodí pravidelne voliť. "Ide o kraj, dúfam, že to ovplyvní napríklad stredné školstvo, ktoré je podľa mňa nevyvážené, keď je veľa gymnázií a málo učilíšť," povedal. Niektorých kandidátov mal už vopred vybraných, niektorých ešte zvažoval vo volebnej miestnosti.

9:17 Priebeh volieb v kraji je zatiaľ bezproblémový. "Všetky komisie začali včas, všetko je v poriadku, nemáme žiadne avízo, že by bol nejaký problém," uviedol predseda volebnej komisie KSK Vladimír Tot.

9:04 Otázky ľudí ohľadom prebiehajúcich volieb zodpovie infolinka ministerstva vnútra aj Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Celý volebný deň môžu volať na čísla 02/48592312, 02/48592313, 02/48592020 a 02/48592021. Linky sú určené pre voličov, využiť ich môžu, ak si nevedia rady alebo ak chcú nahlásiť podnet.

8:48 Odvolil už aj kandidát na župana Richard Raši (Smer).

7:47 Zatiaľ okrskové volebné komisie nehlásili žiadne problémy.

Prečítajte si tiež: Voľte, koho chcete Čítajte 

7:33 V posledných župných voľbách v roku 2013 bolo v zoznamoch voličov v Košickom samosprávnom kraji zapísaných 624 153 voličov. V prvom kole volieb odovzdalo obálky 110 890 voličov, čo znamenalo účasť 17,77 percenta. Najvyššia účasť bola vo volebnom obvode č. 9 Sobrance - 32,86 percenta. Najnižšia účasť bola vo volebnom obvode č. 3 Košice III - 11,72 percenta.

7:17 V krajských voľbách sa dá voliť iba v mieste trvalého bydliska, neexistuje voličský preukaz ako napríklad v parlamentných voľbách.

7:15 Na hlasovanie v dnešných voľbách predsedov a poslancov samosprávnych krajov treba platný občiansky preukaz alebo doklad o pobyte.

7:02 Župné voľby budú ostro sledované aj pre incidenty s kupovaním hlasov, ktoré sa vyskytli i na východe Slovenska.

Prečítajte si tiež: Pre volebnú korupciu skončil za mrežami Čítajte 

7:00 Volebné miestnosti v Košickom kraji sa otvorili. Voliť môžeme do desiatej večer.

20:00 V Košickom samosprávnom kraji otvoria volebné miestnosti v sobotu o 7:00, sledujte priebežné dianie spolu s nami.

Prečítajte si tiež: Prečo by sme vlastne mali ísť voliť? Čítajte 

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 503
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 5 989
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 102
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 178
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 774
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 527
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 303
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 137
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 124
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 596

Blogy SME

 1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 2. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 3. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 6. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 7. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 8. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 394
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 032
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 171
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 968
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 435
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 540
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 535
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


4 h
Týždeň Petra Schutza

Príčinou rastu cien je šprint za uhlíkovou neutralitou.


23. sep
Richard Sulík.

O rozpočtovej zodpovednosti a reformách s ministrom hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep

Blogy SME

 1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 2. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 3. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 6. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 7. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 8. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 394
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 032
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 171
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 968
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 435
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 540
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 535
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu