KOŠICE. Dianie okolo žalôb navodzuje dojem, že mesto sa naozaj snaží iba oddialiť zverejnenie kontrolných zistení NKÚ o jeho pochybeniach.
Mesto Košice nestiahlo ani po prehre primátora Richarda Rašiho (Smer) v novembrových voľbách župana dve žaloby na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
„A ani to nezvažuje,“ uviedol pre Korzár šéf komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko.

Mesto naďalej nesúhlasí s postupom NKÚ, zisteniami kontrolórov ani s protokolom o výsledkoch kontroly.
Podľa júnových vyjadrení aktivistov chcel Raši práve žalobami iba zabrániť ich zverejneniu pred voľbami.
Tvrdili to po tom, ako sa im aj tak podarilo protokol získať a ukázať médiám.
NKÚ v ňom označil zmluvu s parkovacou firmou EEI z roku 2012 za neplatnú, lebo mesto nemalo v tom čase zákonné oprávnenie zveriť správu parkovacieho systému súkromnej spoločnosti.
Už krátko po jej podpísaní na to upozornil miestny poslanec Starého Mesta Rastislav Trnka (nezávislý). Práve on napokon porazil Rašiho v boji o post župana.
Aktivisti žiadajú poslancov, aby rokovali o kontrole NKÚ
S Trnkom spriaznení aktivisti Ladislav Rovinský a Karol Labaš vyzvali v stredu mestských poslancov, aby požiadali primátora o zaradenie protokolu NKÚ do programu rokovania decembrového zastupiteľstva.

Podľa nich mali ešte pred podaním žalôb výsledky kontroly prerokovať poslanci a vedenie mesta im malo vysvetliť, aké riziká vyplývajú z ich uznania a aj z prehratého sporu.
„Len tak môžu zodpovedne posúdiť, či by nebolo hospodárnejšie uznať výsledky kontroly a bez zbytočného meškania prijať nápravné opatrenia a predísť tak narastajúcim škodám na majetku mesta a ľudí,“ upozornili.
Ak by to poslanci urobili, mohli by tak otvoriť aj cestu k zrušeniu zmluvy mesta s EEI.
Mesto predloží poslancom protokol po verdikte súdu
Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová vo štvrtok aktivistom oponovala, že „do právoplatného rozhodnutia súdu nemožno považovať protokol za konečný“.
Až potom ho bude podľa nej možné prerokovať v zastupiteľstve.
Zdôraznila, že tento postup nepredstavuje žiadne riziká s možnými finančnými dopadmi na hospodárenie mesta, preto nie je dôvod na zaradenie tohto bodu na decembrové zastupiteľstvo.
Mesiace sa stratili podaním na nepríslušný súd
Rozhodovanie o žalobách výrazne zdržalo, že mesto ich podalo 30. marca na nepríslušný Krajský súd v Košiciach.
Aj to vnímali aktivista Henrich Burdiga z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent a miestny poslanec Starého Mesta i jeden z iniciátorov petície proti EEI Igor Petrovčik ako zámer mesta oddialiť zverejnenie protokolu NKÚ.
Žaloba o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia NKÚ sa dostala z košického na bratislavský súd až po takmer štyroch mesiacoch – 12. 7. 2017, kde sa teraz ešte len vykonávajú prvotné úkony.
„Po doručení administratívneho spisu a vyjadrení účastníkov konania sa s nimi súd bude oboznamovať a následne zvolí ďalší postup vo veci,“ informoval Korzár vo štvrtok hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Druhá žaloba na ochranu dobrého mena mesta bola podľa jeho vyjadrenia doručená len pred pár dňami – 8. 11. 2017, preto sa súd najprv musí s postúpenou vecou oboznámiť.
Súd usvedčil mesto z neznalosti
Právnici z magistrátu podanie žaloby na košický súd vysvetlili tým, že podľa Správneho súdneho poriadku (SSP) je miestne príslušný, lebo v jeho obvode má sídlo orgán verejnej správy rozhodujúci v prvom stupni.
Tým má byť podľa nich košická expozitúra NKÚ, ktorej pracovníci robili kontrolu.
Košický súd ich pri zdôvodnení postúpenia žalôb do Bratislavy usvedčil z omylu.
Šnajdárová Korzáru potvrdila, že súd protokol NKÚ neposúdil ako výsledok správneho konania, takže tu absentuje orgán verejnej správy, ktorý by rozhodoval v prvom stupni.
Právnici mesta teda mali v zmysle SSP podať žalobu na krajský súd, v ktorého obvode má sídlo žalovaný orgán.
Priamo v zákone o NKÚ sa uvádza, že tým sídlom je Bratislava.
AKO BY TO MOHLO DOPADNÚŤ
Súd: Protokol ani zápisnica NKÚ nepodliehajú súdnemu prieskumu
Mesto okrem protokolu NKÚ odmieta zverejniť aj obsahy žalôb, preto nie je úplne jasné, o čo konkrétne ich opiera.
Šnajdárová to vo štvrtok obhajovala prebiehajúcim súdnym konaním a s tým súvisiacou zásadou nezasahovania do nezávislého rozhodovania súdov.
Práve nesprávne vnímanie protokolu o výsledkoch kontroly NKÚ zo strany mesta ako aktu majúceho znaky rozhodnutia v správnom konaní (košický súd) však môže spôsobiť odmietnutie žalôb.
Presne to sa stalo Obchodnej akadémii Polárna v Košiciach, ktorá sa takisto ako mesto domáhala žalobou z 8. 4. 2016 na Krajskom súde v Bratislave preskúmania zákonnosti rozhodnutia – protokolu o výsledku kontroly NKÚ.
Bolo to v súvislosti s medializovanou kauzou platenia za právne služby, kde kontrolóri konštatovali pochybenia.
Súd uznesením odmietol žalobu školy 29. 3. 2017 pre jej neprípustnosť v zmysle Správneho súdneho poriadku (SSP).
Podľa názoru súdu administratívnu kontrolu zo strany NKÚ nemožno považovať za rozhodovací proces vo verejnej správe a výsledné materiály (protokol, zápisnica) za rozhodnutia vydané v takomto konaní.
Nepodliehajú preto, rovnako ako ani postup pri ich vypracovaní, súdnemu prieskumu.
Týmito materiálmi boli podľa súdu žalobcovi oznámené len zistené nezrovnalosti v priebehu kontroly a preto je ich možné považovať len za podkladové rozhodnutie majúce predbežnú povahu
.Správne súdy podkladové rozhodnutia podľa SSP nepreskúmavajú, ak nemohli mať za následok ujmu na subjektívnych právach účastníka konania.
Súd konštatoval, že protokolom ani zápisnicou sa nezasiahlo do sféry žalobcu tak, že by sa nimi zakladali práva alebo povinnosti pre neho.
Námietkami o nezákonnosti kontrolných zistení sa súd preto ani len nezaoberal.
To, dokedy by mohli padnúť verdikty pri žalobách mesta, hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak vo štvrtok pre Korzár nekonkretizoval.
V prípade obchodnej akadémie súd rozhodol po roku, takže minimálne pri žalobe na ochranu dobrého mena mesta by sa tak mohlo stať možno až po voľbách primátora, ktoré budú v novembri 2018.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári