KOŠICE. Annu Kolesárovú, ktorú ako 16-ročnú zastrelil za druhej svetovej vojny sovietsky vojak, keď ju chcel znásilniť, v Košiciach v sobotu vyhlásili za blahoslavenú.
Prístup katolíckej cirkvi k jej tragickému príbehu v poslednom období vyvolal polemiku.
Kým cirkev vyzdvihovala jej rozhodnutie radšej zomrieť, ako sa dať zneuctiť, kritici poukazovali, že katolíci dávajú prednosť smrti pred životom.
Kolesárovú za blahoslavenú vyhlásil prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Giovanni Angelo Becciu.
Na slávnostný obrad blahorečenia na štadióne v Čermeli prišlo odhadom 30-tisíc ľudí zo Slovenska aj zo zahraničia.
Vyhlásili ju za blahoslavenú
Do Košíc zavítal zástupca pápeža Františka kardinál Giovanni Angelo Becciu, ktorý prečítal na obrade blahorečenia v Košiciach apoštolský list.
Program v sobotu
6:00 Otvorenie brán štadióna
7:00 Ranná modlitba so spoločenstvom Marana Tha
8:00 Anna a život s Bohom, hudobný sprievod – Dominika Gurbaľová
9:00 Modlitba radostného ruženca
10:00 Eucharistické slávenie s obradom blahorečenia celebruje kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, legát pápeža Františka
12:30 Koncert radosti - účinkujú: Hanka Servická, Sima Martausová a ďalší. Slza radosti: choreografia o Anke, réžia Peter Weinciller
15:00 Modlitba korunky v hodine Božieho milosrdenstva
„Nech sa teda ctihodná Božia služobnica Anna Kolesárová, laička, mučeníčka, ktorá sa nebála darovať život Kristovi, aby bránila svoju čistotu, nazýva odteraz blahoslavenou,“ odznelo na obrade.
Slávnostným obradom, ktorý sa konal pred svätou omšou, sa stala Anna Kolesárová oficiálne blahoslavenou.
Dňom jej oslavy bude každoročne 20. november.
Homíliu Giovanniho Angela Becciu predniesol košický pomocný biskup Marek Forgáč.
Teológ Samuel Jezný poukázal na to, že samotné blahorečenie Anny Kolesárovej nie je bodom sporu.
Tou je prístup katolíckej cirkvi, ktorá Kolesárovú predstavuje ako mučenicu, ktorá si zvolila „radšej smrť ako stratu panenstva“.
Pri pokuse o znásilnenie je podľa neho nepodstatné, či bola obeť v minulosti sexuálne aktívna alebo nie.
Upozornil aj na to, že predstavitelia cirkvi „absurdne“ spájajú príbeh Anny s otázkou sexuálnej abstinencie pred vstupom do manželstva.
Na štadión zavítalo 30-tisíc veriacich
Sobotnej slávnosti sa zúčastnili aj viaceré osobnosti spoločenského, verejného a náboženského života.
Okrem hlavného celebranta Giovanniho Angela Becciu sa slávnosti zúčastnil aj kardinál Jozef Tomko a mnoho slovenských a zahraničných biskupov.
Na slávnosti bolo v Košiciach približne 30-tisíc ľudí.
Z toho viac ako 600 kňazov, približne 30 biskupov, 650 rehoľníkov a organizáciu zabezpečovalo vyše 600 dobrovoľníkov.
V sobotu bol počas obradu odhalený aj takmer 2,4 metra vysoký obraz od ilustrátorky a dizajnérky Zuzany Verbovskej.

Na obrade bol vystavený aj hlavný relikviár v tvare srdca, kde sa nachádzajú pozostatky tela Anny Kolesárovej.
Ten bude vystavený v kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom.
Srdce má v strede perlu a utrpenie mladého dievčaťa znázorňuje horná časť srdca v podobe konárikov, ktoré sa podobajú na Kristovu tŕňovú korunu. Okolo perly je venček ako symbol čistoty.
Srdce je vyrobené zo striebra a má priemer približne pol metra. Jeho autorom je Marek Husovský.
Druhý, slávnostný relikviár sa bude nachádzať v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.
Do Košíc prišli aj veriaci zo zahraničia
Futbalový štadión v Košiciach sa od rána postupne zapĺňal ľuďmi, pre ktorých bol pripravený program k blahorečeniu.

Veriaci od rána pristupovali na svätú spoveď a z pódia sa ozývali piesne a modlitby.
Do Košíc zavítali rodiny s deťmi, ale aj množstvo mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí príbeh Anky Kolesárovej spoznali práve z púte vo Vysokej nad Uhom.
„Ja som z Košíc a do Vysokej nad Uhom som chodil pravidelne za Ankou Kolesárovou na púte. Pocítil som takú vďačnosť za celé toto dielo. Keď som tam začal chodiť, tak sa začal aj môj život s Bohom a začal žiť živú vieru,“ povedal 23-ročný Marek, ktorý sa na sobotňajšom podujatí stretol so známymi z pútí, na ktoré chodieval.
Na blahorečenie cestovali veriaci cez celé Slovensko.
„Sem nás priviedla viera a prišli sme to celé podporiť. Sme tu asi 50-členná skupina v rámci púte zo Skalice,“ povedala pani Hnátová, ktorá do Košíc prišla z obce Brodské, ktoré sa nachádza na Záhorí.
Okrem slovenských veriacich sa prišli na blahorečenie pozrieť aj zo zahraničia.
„Prišli sme z Ukrajiny, ale pôvodne som zo Smižian. Tešíme sa z blahoslavenej a dúfame, že bude čoskoro svätá,“ povedala rehoľná sestra Nikola.
Podľa nej je téma čistoty aktuálna a na dnešné podujatie prišla odprosovať aj za hriechy ukrajinských a ruských vojakov.
Študovali 12 kíl dokumentov

Sobotňajšia udalosť je výsledkom cirkevno-právneho procesu, ktorý v Košiciach prebiehal od roku 2004 do roku 2011.
Na proces museli mať povolenie z kongregácie pre kauzy svätých z Vatikánu a na území košickej arcidiecézy bol vytvorený tribunál, ktorý skúmal príbeh Anny Kolesárovej.
„Anna bola katolícke dievča, pravidelne chodievala na sväté omše, prijímanie a modlila sa ruženec,“ povedal vicepostulátor Juraj Jurica, ktorý mal na starosti cirkevnoprávny priebeh.
Podľa Juricu komisia preskúmala 12 kíl dokumentov, ktoré následne preložili do taliančiny.
„V decembri v roku 2011 sme to poslali do Ríma, kde sa opäť vytvorili dve komisie, kde vatikánski experti skúmali, či sme postupovali podľa cirkevného práva. Skúmali, či sa naozaj dá v prípade Božej služobnice Anny Kolesárovej identifikovať nadprirodzený motív. Nielen že si bránila svoju čistotu, keď sme presvedčení, že by sa podobne zachovala väčšina žien, ale nutné bolo dokázať, že reagovala primárne z hľadiska svojej viery a že by sa takto zachovala, aj keby mala na výber,“ povedal Jurica.
Podľa neho by sa Anna Kolesárová nestala blahoslavenou, keby do Vysokej nad Uhom nechodili každoročne zástupy tisícok mladých ľudí.
„Prichádzajú tam tí, ktorí hľadajú zmysel svojho života, najmä mladí ľudia a zaľúbené páry. Anna Kolesárová oslovuje najmä túto mládež a študentov. Mladí často môžu žiť ako také samorasty a hľadajú pevné body a odpoveď na svoju legitímnu a čistú lásku,“ povedal Jurica.
Kardinál upozornil aj na dnešné násilie na ženách a deťoch
Dekrét o mučeníctve Anny Kolesárovej, ktorá bola počas vojny zastrelená sovietskym vojakom v roku 1944, schválil pápež František na jar tohto roku.
"Na základe našej apoštolskej právomoci a po porade s Kongregáciou pre kauzy svätých sme sa rozhodli splniť prianie nášho brata Bernarda Bobera, košického arcibiskupa - metropolitu, ako aj viacerých ďalších bratov v biskupskej službe a mnohých veriacich. Nech sa teda ctihodná Božia služobnica Anna Kolesárová, laička, mučeníčka, ktorá z lásky ku Kristovi statočne bránila svoju ženskú dôstojnosť až po vyliatie svojej krvi, nazýva odteraz blahoslavenou. Dňom jej oslavy nech je každoročne na miestach a formami, ktoré stanovuje právo, 20. november. V mene Otca i Syna i Ducha svätého. Amen. V Ríme u svätého Petra dňa 22. augusta v roku Pána 2018, v šiestom roku nášho pontifikátu. František," prečítal kardinál Becciu vôľu pápeža.
Kontext vojny
Kardinál pripomenul, že k mučeníctvu Anny Kolesárovej došlo v násilnom kontexte druhej svetovej vojny.
"Dnes sme od vojny dosť časovo vzdialení. Európa prežíva pokoj viac ako 70 rokov. Nemôžeme však zabudnúť ani na to, že jednota Európy bola budovaná aj vďaka mnohým verným Kristovým učeníkom, ktorí trpeli a zaplatili životom za vernosť ideálom Evanjelia. Je veľa príbehov viery, ktoré podobne ako príbeh dievčaťa Anny ukrývajú bolestné osudy mnohých neobyčajných postojov. Tie nie sú zapísané v historických knihách, ale majú byť príkladom pre tých, ktorí považujú Európu iba za abstraktnú realitu, ktorú netvoria osoby, čo verili a veria v hodnoty, ktorých sa nemožno zrieknuť," povedal kardinál.
Podľa neho mladá Anna svojím mučeníctvom dosvedčila, že proti zlu, násiliu a nespravodlivosti je možné postaviť dobro.
Anna podľa neho zlo premohla dobrom ukrytým vo svojom vnútri ako vzácny poklad.
Upozornil, že v ten osudný večer, plný bolesti a plaču otca, svedka vraždy svojej jedinej dcéry, vyhrala vzácna perla nazývaná čistota.
Upozornil na násilie na ženách a deťoch
Podľa kardinála, aj keď žijeme v mieri, nemôžeme zabúdať, že mnohé krajiny sú zmietané vojnou a poznajú zverstvá zažité v minulosti v našej Európe.
"Koľké deti a ženy sú aj dnes objektom násilia! Dokonca znásilnenie považované za vojnovú zbraň ostáva nepotrestané a nie je uznané ako zločin proti ľudskosti. Koľko násilia sa koná na ženách aj v dnešnej civilizovanej Európe, kde sa rozmáha vraždenie žien a telo ženy je často objektom nedôstojného obchodovania s ľudskou bytosťou," vyhlásil Giovanni Angelo Becciu.
Týmto blahorečením Cirkev podľa neho prehlasuje, že čistota si aj v tejto dobe zachováva svoju príťažlivosť.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári