Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Košickí poslanci riešili aj personálne otázky (minúta po minúte)

Rozvášnenú občianku vyviedla polícia.

Rozvášnenú občianku vyviedla polícia.Rozvášnenú občianku vyviedla polícia. (Zdroj: Jana Ogurčáková)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

KOŠICE. Prvé zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ) v Košiciach v novom volebnom období sa začalo v pondelok o 9.00 hod.

Prečítajte si tiež: Polaček prevezme opraty mesta za zvukov Urbana Čítajte 

Pozostávať bude zo slávnostnej aj pracovnej časti.

Slávnostná ceremónia na magistráte sa začala, keď do rokovacej miestnosti vošiel novozvolený primátor Jaroslav Polaček (nez. s podporou SaS, KDH, SMK-MKP, Nova, OKS) v sprievode dosluhujúceho viceprimátora Martina Petruška (Smer).

Po hymne privítal Petruško nové zastupiteľstvo, bývalého prezidenta Rudolfa Schustera a ďalších hostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Polačekovi zaželal, aby mal na konci funkčného obdobia dobrý pocit z vykonanej práce, a veľa pozitívnych rozhodnutí pre mesto Košice.

Chce spolupracovať s každým

Po zložení slávnostného sľubu primátora sa Jaroslav Polaček ujal úradu.

Od vedúcej Archívu mesta Košice Márie Hajduovej si prevzal insígnie mesta - zlatú reťaz s erbom mesta a pečať s číslom 1, aj primátorský plášť.

Po odstúpení primátora Richarda Rašiho (Smer) boli insígnie uložené v archíve a Martin Petruško, keďže bol len poverený a nie zvolený za primátora, ich nemohol používať a ani ich odovzdať Polačekovi.

Za poslancov prečítal sľub Ladislav Rovinský (nez.). Tí potom postupne prichádzali svojím podpisom spečatiť prijatie mandátu poslanca. Zo 41 poslancov je 25 nových.

Prečítajte si tiež: Šéfa dopravného podniku Majzu majú vystriedať Čop a Padyšák Čítajte 

Slova sa potom ujal primátor Polaček.

Skryť Vypnúť reklamu

Poznamenal, že nastupuje ako 220. hlava Košíc v poradí. Bohatá história mesta, ako povedal, ho zaväzuje.

Zdôraznil, že chce byť primátorom všetkých obyvateľov a chce spolupracovať so všetkými Košičanmi, starostami i mestskými poslancami.

Slávnostnej časti ustanovujúceho zastupiteľstva sa okrem iných zúčastnili aj bývalý prezident a exprimátor Košíc Rudolf Schuster, košický arcibiskup - metropolita Bernard Bober, eparchiálny biskup Milan Chautur, podpredseda strany SaS Ľubomír Galko, predseda KDH Alojz Hlina, predseda strany Spolu občianska demokracia, ktorá Polačekovi v predvolebnom boji vyjadrila podporu, Miroslav Beblavý či poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Smolková.

Problémy Košíc podľa Galka

Ako povedal Galko, strana SaS bude Polačeka nielen podporovať v jeho práci, ale aj kontrolovať, aby splnil sľuby, ktoré dal pred voľbami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je veľmi dôležité, aby sa teraz pozeral hlavne do budúcnosti, aby sa snažil pre Košičanov urobiť niečo dobré a potrebné, pomenovať problémy, ktoré boli, ale na druhej strane treba vykasať rukávy a pustiť sa do práce. Dovčera sa dalo ešte oslavovať, oddnes je potrebné tvrdo pracovať," povedal s tým, že za najväčšie problémy považuje parkovanie, nedostatok športovísk a nedostatočnú transparentnosť.

"Myslím si, že občania Košíc, samotný primátor a poslanci MsZ tieto problémy poznajú, teraz je dôležité, aby spojili sily a pustili sa do jednotlivých riešení. Nebude to jednoduché, pretože očakávania sú veľké," dodal.

Podľa neho sa novovymenovaný primátor môže pustiť aj do menej populárnych opatrení, ktoré prinesú efekt až v budúcnosti. Odvahu mu na to podľa neho dáva silný mandát.

Začínajú pracovať

Po slávnostnej časti rokovania pokračuje stretnutie po asi polhodinovej prestávke pracovnou.

Počas nej sa rozhodne o personálnom obsadení v mestskej rade, komisiách mestského zastupiteľstva, ale aj v niektorých podnikoch s majetkovou účasťou mesta.

Poslanci sa budú venovať aj návrhu na zmenu rokovacieho poriadku, prerokovať majú aj žiadosť o nenávratný finančný príspevok z eurofondov na projekt Rozšírenie kapacít Materskej školy Galaktická.

Dianie na zastupiteľstve sledujeme online

11.15 - Poslanci na návrh predsedu klubu Fungujúce Košice Daniela Rusnáka (KDH) schválili členov mestskej rady v Košiciach. Z prítomných 39 poslancov sa zdržal hlasovania len Jozef Karabin (nez.), zvyšní hlasovali za.

Mestskú radu budú tvoriť nasledovní členovia: Bernard Berberich (KDH), Henrich Burdiga (nez.), Jozef Filipko (SMK), Marcel Gibóda (nez.), Lucia Gurbaľová (KDH), Peter Huba (Nova), Lenka Kovačevičová (nez.), Ladislav Lӧrinc (nez.), Ladislav Rovinský (nez.) a Ján Sekáč (Šport do Košíc a na Východ).

Zvyšní dvaja členovia budú primátor mesta Jaroslav Polaček (nez. s podporou pravice) a zatiaľ neurčený predseda Rady starostov.

11.26 - Poslanci na návrh Daniela Rusnáka schválili aj predsedov jednotlivých komisií, ktoré budú nasledujúce štyri roky pôsobiť pri mestskom zastupiteľstve.

Za bolo 40 zo 41 prítomných poslancov, zdržal sa opäť len Jozef Karabin (nez.).

Zvolení predsedovia komisií:

Finančná komisia: Peter Huba (Nova)

Legislatívno-právna komisia: Martin Balčik (KDH)

Komisia pre národnostné menšiny Jozef Filipko (SMK)

Majetková komisia: Dominik Karaffa (zvolený za koalíciu SaS, KDH, SMK, NOVA, OKS)

Komisia cirkví: Bernard Berberich (KDH)

Komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov: Jaroslav Hlinka (nez.)

Sociálna a bytová komisia Iveta Adamčíková (nez.)

Komisia regionálneho rozvoja a cestovného ruchu: Ján Sekáč (Šport do Košíc a na Východ)

Komisia životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia: Zdenko Lipták (zvolený za koalíciu OĽaNO, Sme Rodina, Zmena zdola, DS)

Komisia kultúry: Ľubomír Grega (nez.)

Komisia dopravy a výstavby: Igor Petrovčik (Spolu - OD)

Komisia pre vzdelávanie Róbert Schwarcz (nez.)

Komisia športu a aktívneho oddychu Ladislav Lӧrinc (nez.).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

11.27 - Nasleduje 15-minútová prestávka, počas ktorej sa uskutoční úvodné rokovanie novovzniknutej mestskej rady v tomto volebnom období.

11.42 - Poslanci na návrh predsedov jednotlivých komisií schvaľujú mená ich členov z radov poslancov. Podľa schváleného návrhu Marcela Gibódu (nez.) sa o menách nebude hlasovať jednotlivo, ale vcelku za každú komisiu.

11.47 - "Niektorí kolegovia sú v štyroch, jeden až v piatich komisiách. Ako to chcete všetko stíhať?“ spýtal sa v rozprave k tomuto bodu poslanec Karabin.

12.00 - Poslanci odklepli už aj komisie pri mestskom zastupiteľstve. Najviac, a to až 16 poslancov, bude v novovzniknutej komisii športu a aktívneho oddychu.

Oproti návrhu, o ktorom sme už informovali, nastali len drobné zmeny. Na návrh Lucie Ilaščíkovej (nez.) napríklad pribudol do komisie športu a aktívneho oddychu aj Jozef Karabin (nez.).

Ten sa pri hlasovaní o menoslove členov komisií (vrátane aj tej, v ktorej je členom) zdržal hlasovania. Dôvodom bolo, že sa podľa vlastných slov o jednotlivých menách dozvedel až v nedeľu večer tesne pred 21.00 hod.

Finančná komisia – predseda: Peter Huba, členovia: Ján Jakubov, Igor Petrovčik, Martin Balčik, Daniel Rusnák, Ladislav Lӧrinc, Peter Liba, Henrich Burdiga, Milan Lesňák, Miroslav Špak.

Legislatívno-právna komisia – predseda: Martin Balčik, členovia: Peter Huba, Jozef Andrejčák, Dominik Karaffa, Marcel Vrchota, Zdenko Lipták, Jaroslav Hlinka.

Komisia pre národnostné menšiny – predseda: Jozef Filipko, členovia: Marcel Šaňa, Michal Djordjevič, Vladislav Stanko.

Majetková komisia – predseda: Dominik Karaffa, členovia: Iveta Adamčíková, Marek Kandráč, Igor Petrovčik, Marcel Vrchota, Peter Liba, Jozef Filipko, Henrich Burdiga, Milan Lesňák, Miroslav Špak.

Komisia cirkví – predseda: Bernard Berberich, členovia: Vladimír Saxa, Peter Liba, Iveta Adamčíková.

Komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov – predseda: Jaroslav Hlinka, členovia: Jozef Andrejčák, Ján Sekáč, Marcel Vrchota, Jozef Filipko, Marcel Šaňa, Peter Liba, Igor Petrovčik, Martin Seman, Peter Huba, Martin Balčik, Zdenko Lipták.

Sociálna a bytová komisia – predsedníčka: Iveta Adamčíková, členovia: Marcel Šaňa, Lucia Gurbaľová, Martin Seman, Zuzana Slivenská, Miloš Ihnát.

Komisia regionálneho rozvoja a cestovného ruchu – predseda: Ján Sekáč, členovia: Ladislav Strojný, František Ténai, Ladislav Rovinský, Marcel Vrchota.

Komisia životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia – predseda: Zdenko Lipták, členovia: Ladislav Rovinský, Dominik Karaffa, Erich Blanár.

Komisia kultúry – predseda: Ľubomír Grega, členovia: Zuzana Slivenská, Ladislav Strojný, František Ténai, Ján Sekáč, Lucia Gurbaľová, Vladislav Stanko, Jaroslav Dvorský, Marián Horenský, Róbert Schwarcz.

Komisia dopravy a výstavby – predseda: Igor Petrovčik, členovia: Zuzana Slivenská, Erich Blanár, Miloš Ihnát, Ladislav Lӧrinc, Henrich Burdiga, Vladimír Saxa, Marián Horenský, Ladislav Rovinský, Dominik Karaffa, Viliam Knap, Miroslav Špak. Berberich sa odhlásil z návrhu, takže v komisii nebude a Miroslava Špaka do komisie zvolili dodatočne.

Komisia pre vzdelávanie – predseda: Róbert Schwarcz, členovia: Lucia Gurbaľová, Marcel Šaňa, Ladislav Rovinský, Martin Seman, Erich Blanár, Vladislav Stanko, Viliam Knap, Marián Horenský.

Prečítajte si tiež: Na košickom mestskom zastupiteľstve bude mať slovo aj verejnosť Čítajte 

Komisia športu a aktívneho oddychu – predseda: Ladislav Lӧrinc, členovia: Michal Djordjevič, Lenka Kovačevičová, Ján Sekáč, Marián Horenský, Peter Huba, Peter Liba, Martin Seman, Vladislav Stanko, Ladislav Strojný, Róbert Schwarcz, Viliam Knap, Erich Blanár, Lucia Ilaščíková, Milan Lesňák, Jozef Karabin.

12.13 - Poslanci rokujú o zmenách rokovacieho poriadku.

12.15 - Michal Djordevič (nez.) na margo občianky, ktorá občas prerušuje vystúpenia poslancov, poznamenal: „Niektorí noví poslanci si môžu vyskúšať, ako to bolo, keď oni v minulosti rušili priebeh rokovania.“

12.16 - Miloš Ihnát (nez.) žiada, aby sa v bode rôzne mohlo hovoriť o všeobecných problémoch v meste Košice alebo mestských častiach.

12.17 - Všetkých 41 poslancov podporilo zmenu rokovacieho poriadku zastupiteľstva. V uznesení zároveň požiadali primátora, aby pripravil ďalšiu zmenu rokovacieho poriadku podľa zmien, ktoré prídu do konca roka.

12.18 - Staršia žena bola vyvedená z rokovacej sály po tom, ako narúšala poriadok krikom na adresu poslancov. Primátor ju najprv niekoľkokrát požiadal, aby sa utíšila, neskôr vyzval príslušníkov mestskej polície, aby zasiahli. Po asi 10- minútovej diskusii, do ktorej sa zapojil aj Polaček a poslanec Rovinský, sa podarilo ženu vyviesť.

12.28 - Na návrh primátora Jaroslava Polačeka prešiel bez diskusie návrh na zmeny v štatutárnych orgánoch Dopravného podniku mesta Košice (DPMK).

V stopercentnej akciovke mesta skončil ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Richard Majza. Ako predseda predstavenstva ho nahradil Marcel Čop.

Ďalšími členmi predstavenstva sú ešte Jozef Gima a Vladimír Padyšák.

Generálnym riaditeľom sa do uskutočnenia výberového konania stal Vladimír Padyšák.

V dozornej rade DPMK budú pôsobiť poslanci Jozef Filipko, Miloš Ihnát a Henrich Burdiga.

Za hlasovalo 37 poslancov, zdržali sa dvaja - Jozef Andrejčák a Marek Kandráč (obaja Smer), proti boli Ján Jakubov (všetci Smer) a Jozef Karabin (nez.)

12.33 - "Najväčší cieľ je, aby občania - Košičania verili vo svoje mesto, aby sa v ňom cítili naozaj transparentne, dobre, aby sa sem vracali. Toto je asi to heslo, ktorým chceme mesto budovať ďalej," povedal pre médiá Polaček, ktorý chce v úvode svojej funkcie okrem iného sfunkčniť aj správu mestských komunikácií, vrátiť trolejbusy do mesta a tiež spustiť protikorupčný audit.

Prečítajte si tiež: Rošády v dopravnom podniku: Primátor poprosil o pomoc krízových manažérov Čítajte 

12.33 - „Novému vedeniu DPMK želám veľa pracovných úspechov. DPMK želám, aby sa zavŕšila etapa mohutného rozvoja, ktorú sme úspešne po dlhých rokoch dokázali, najmä obnovou vozového parku 46 nových električiek, 23 elektrobusov a 131 konvenčných autobusov. Investície to boli spolu za viac ako 77 miliónov eur,“ uviedol pre Korzár Majza.

Zároveň podľa neho prebehla najrozsiahlejšia rekonštrukcia električkových tratí a do života implementovali mnohé inovácie v podobe spustenia prevádzky predajných automatov na predaj cestovných lístkov s možnosťou bezkontaktnej platby bankovou kartou, či cestovné aplikácie.

„ Spoznal som úžasných ľudí, pre ktorých je ich práca častokrát viac ako všetko ostatné. Služby verejnej dopravy som využíval a budem využívať aj naďalej, tentoraz už iba ako progres očakávajúci verný zákazník DPMK,“ uzavrel exšéf DPMK.

Prečítajte si tiež: Zisťovali sme, kto je v hre o funkciu košického viceprimátora Čítajte 

12.34 - Mená viceprimátorov na pondelkovom zasadnutí známe nebudú.

"Podľa zákona mám nárok na tri nominácie, to je riaditeľ magistrátu mesta a dvaja námestníci. Bolo by predčasné, keby som ich mená oznámil, pretože každý z nich si potrebuje usporiadať svoj život, pripraviť sa na novú prácu. Nerád by som predbiehal a zbytočne ich tlačil do vyjadrení, ktoré teraz ešte nie sú dôležité," vysvetlil Polaček.

12.38 - Poslanci obmenili aj štatutárne orgány Bytového podniku mesta Košice.

Namiesto konateľa Róberta Ujpála nastúpi Bartolomej Sabo.

V dozornej rade budú namiesto Anny Jenčovej, Cyrila Betuša a Ľubice Blaškovičovej poslanci Vladimír Saxa, Beáta Zemková a Dominik Karaffa.

Aj v tomto prípade bol rovnaký výsledok hlasovania ako pri zmenách v DPMK.

12.40 - V obchodnej spoločnosti Tepelné hospodárstvo nastala takisto zmena, keď poslanci odvolali z funkcie konateľa Štefana Kapustu a na jeho miesto vymenovali Jaroslav Tkáča.

Z funkcie členov dozornej rady boli odvolaní Juraj Briškár, Andrej Sitkár a Lenka Kovačevičová. Namiesto nich tam nastúpia Erich Blanár, Peter Kolár a Rastislav Javorský.

Prečítajte si tiež: Zastupiteľstvo dosadí do mestských podnikov nových šéfov len dočasne Čítajte 

12.44 - V predstavenstve Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti nahradí bývalého viceprimátora Martina Petruška nový primátor Jaroslav Polaček.

V jej dozornej rade už nebude za mesto Košice pôsobiť Igor Sidor, ale poslanec Marcel Gibóda.

12.50 - Zastupiteľstvo zároveň poverilo Jaroslava Polačeka iniciovaním navrhovaných zmien v predstavenstve a zmeny v obsadení funkcie člena dozornej rady Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

12.53 - Zmeny sa udiali aj v občianskom združení Košická aréna. Poslanci z funkcie člena správnej rady odvolali Martina Petruška a Jána Mitterpáka.

Na ich miesto vymenovali Jaroslava Polačeka, ktorý sa z titulu svojej funkcie stal II. viceprezidentom združenia, a poslancov Daniela Rusnáka a Róberta Schwarcza.

V dozornej rade Košickej arény nahradil starosta košického Západu Marcel Vrchota starostu sídliska Dargovských hrdinov Jozefa Andrejčáka.

12.53 - Polaček pripomenul, že ako doterajší mestský poslanec mal výhrady práve voči týmto mestským podnikom.

Prečítajte si tiež: Nový košický primátor sľúbil návrat trolejbusov aj protikorupčný audit Čítajte 

"Nesúhlasil som s vedením, dlhodobo som ich kritizoval, a práve preto sme hľadali vhodných ľudí. Tak, ako som Košičanom sľúbil, v prvom rade som hľadal riaditeľov mestských podnikov zvnútra, čo sa nám aj podarilo. Žiaľ, v DPMK nastala taká situácia, že sme externe vymenili celé vedenie," povedal Polaček s tým, že v uvedených mestských podnikoch je úlohou nového vedenia spravovať krízový manažment.

Polaček ohlásil aj ďalšie personálne zmeny. K nim by malo dôjsť na základe februárového zasadnutia MsZ.

"Tam sa dozviete ďalšie nominácie smerom k mestským podnikom. Avizoval som, že vymeníme takmer všetkých riaditeľov mestských podnikov," dodal.

Poznamenal, že s tým, aby sa mestské podniky stali modernými a transparentnými, súvisia aj potrebné personálne zmeny.

12.54 - Poslanci schválili aj predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu na financovanie projektu Rozšírenie kapacít elokovaného pracoviska materskej školy Galaktická 9 a takisto aj plán kontrolnej činnosti Útvaru hlavného kontrolóra mesta Košice na I. polrok 2019.

12.55 - V závere rokovania riešili zimnú údržbu.

Poslanci Djordjevič a Ihnát upozornili na to, že viaceré chodníky do bytoviek, tzv. hrebeňovky, nie sú zahrnuté do plánu zimnej údržby, pritom mesto má podľa cestného zákona povinnosť starať sa o chodníky vo svojej správe.

Poslanci zaviazali primátora uznesením, aby sa touto problematikou čo najskôr zaoberal a riešil ju s firmou Kosit, ktorá má zmluvne na starosti zimnú údržbu.

Polaček aj bez toho sľúbil, sa tým plánuje ihneď zaoberať.

13.17 - Na záver ustanovujúceho rokovania sa poslanci podľa tradície spoločne odfotili s primátorom.

13.18 - Minútu po minúte sme ukončili.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 4. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Hudbou proti holorubom.
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 550
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 486
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 120
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 895
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 883
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 8 857
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 432
 8. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 280
 9. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 6 104
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 958
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Bol obvinený zo zneužívania právomoci a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti.


a 2 ďalší 1 h
Respirátor.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 441 obetí.


a 4 ďalší 12 h
Advokát Roman Kvasnica.

Súd pôvodne uprednostnil úvahy pred riadnymi dôkazmi.


15 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop