Spevák, herec i exšéfarchitekt idú oživiť ikonickú ruinu. Chcú ju na 25 rokov za euro

Pred polstoročím začalo v najväčšej mestskej časti premietať jedno z prvých panoramatických kín v Československu a jediné oválne kino na Slovensku. Kino Družba slávnostne otvorili politickí a kultúrni predstavitelia mesta na Vianoce 1973. Poslednýkrát sa v ňom premietalo v roku 2002.
Odvtedy sa síce objavilo niekoľko plánov a rôznych nájomcov, no snahy oživiť tento priestor napokon zakaždým stroskotali. Jeden z potenciálnych investorov tam chcel napríklad sauny a parné kúpele. Záujem postupne opadal a v dražbe už budovu nechcel nikto. Postupné chátranie bolo neodvratné.
V uplynulých dňoch sa však objavili najnovšie, ambiciózne plány, za ktorými stoja herec a bývalý šéf činohry Štátneho divadla Košice Milan Antol, líder kapely No Name Igor Timko či bývalý hlavný architekt mesta Košice Martin Drahovský.
Zámer známych košických lokálpatriotov podrobne rozoberá Jana Ogurčáková.
Odmietol lukratívnu prácu v USA. Kvalitnú medicínu chcel robiť v Košiciach

Michal Mitro sa narodil slovenským rodičom v Spojených štátoch amerických. Za oceánom začal hrať už ako trojročný hokej. Jeho snom bolo stať sa profesionálnym hráčom NHL.
Keď mal osem rokov, s rodinou sa presťahoval do Košíc, kde v hokeji pokračoval. Ako šestnásťročný si však zranil koleno, kvôli čomu musel dvakrát podstúpiť operáciu. Bolo jasné, že v kariére hokejistu už pokračovať nemôže.
„Odrazu som nevedel, čo budem v živote robiť,“ vysvetľuje 28-ročný Košičan.
Jeho zaujímavý príbeh a rozprávanie ponúka text Lenky Hanikovej.
Ocenená učiteľka: Nediktujme poznámky, radšej diskutujme, deti vôbec nevedia hovoriť

„Chcela by som, aby deti chodili do školy rady,“ hovorí výherkyňa 14. ročníka ankety o najobľúbenejšieho učiteľa Zlatý Amos Martina Miškovová. Sama o sebe tvrdí, že je prísna a vysadená na dodržiavanie pravidiel. Niektorí študenti gymnázia na ulici Katkin park v Košiciach, kde pôsobí, sa jej vraj aj boja. Na druhej strane však nemá problém priznať si chybu, ba ani sa podeliť o vtipné či smutné zážitky zo svojho života.
Vo veľmi inšpiratívnom rozhovore Daniely Marcinovej priblížila, aké stratégie pri študentoch využíva, kedy si zažila šikanu i to, čo by na školskom systéme zmenila.
Košické výtvarné umenie je tiež rodinnou záležitosťou. Potvrdzujú to aj Lackovci

V Košiciach žili nielen výtvarníci - jednotlivci, ale aj viaceré rodiny obdarené týmto talentom. Čepkovci, Bartuszovci, Blažovci či Jeníkovci spoločne písali nielen príbehy lásky, ale aj košického umenia, ktoré neraz prekročilo hranice regiónu.
Ďalší z príbehov sa začína takto: Margita Balšianková, rodáčka z Užhorodu, sa do Košíc prisťahovala s rodičmi ako 7-ročná. Jej otec bol rušňovodičom a v Košiciach sa usadili vo štvrti, ktorá sa volala Malá Praha...
Nenechajte si ujsť ďalšiu výbornú potulku najznámejšieho košického sprievodcu Milana Kolcuna.
Ak sa vám newsletter Košický Korzár Večer páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber , ako aj na odber našich ďalších newsletterov Denný newsletter Korzára , Víkendové čítanie Korzára , Výber redakcie Korzára a Podcasty Korzára .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári