KOŠICE. V októbri 2004 v Košiciach krátko po narodení zomrelo dieťa na chorobu, o ktorej súčasná medicína tvrdí, že sa v praxi takmer nevyskytuje. Dôvodom, prečo je zriedkavá, má byť dobre prepracovaný systém starostlivosti o tehotné ženy.
Okresný súd Košice II teraz rozhoduje, či úmrtiu novorodenca z nedbanlivosti nezabránila lekárka ambulancie pre rizikové tehotenstvo pri vtedajšej košickej fakultnej nemocnici, ktorú navštevovala vtedy 27-ročná Adriana. Gynekologičku Máriu O. (60) prokuratúra obžalovala z ublíženia na zdraví s následkom smrti.
Konflikt Rh faktorov
Adriana chodila do rizikovej poradne, lebo má Rh faktor krvi negatívny a jej plod bol Rh pozitívny. V takýchto prípadoch organizmus ženy reaguje tvorbou protilátok. Tie môžu spôsobiť masívny rozpad červených krviniek plodu. Predísť tomu sa dá pomerne jednoducho - podávaním antiDglobulínu, ktorý protilátky v tele matky vyviaže.
Podľa záverov vyšetrovania Adrianu v roku 2004 v priebehu mesiaca jej obvodný gynekológ dvakrát poslal do rizikovej poradne, lebo jej krvné testy potvrdili "prítomnosť vysoko pozitívnych antilátok". Prokuratúra tvrdí, že lekárka potom pre pacientku neurobila, čo mala. "Nevykonala všetky v súčasnosti odporúčané postupy, ktoré presnejšie diagnostikujú stupeň ohrozenia plodu a umožňujú vykonanie následných liečebných postupov," píše sa v obžalobe.
Adriana: Lekárka nič neurobila
Adriana je aj po šiestich rokoch od udalosti presvedčená, že o dcérku prišla pre nedbanlivosť gynekologičky. "Naposledy som za ňou bola koncom septembra. Doniesla som výsledky tretieho odberu krvi, ktoré boli veľmi zlé. Lekárka zdravotnej sestre povedala, že s tým nič neurobí, lebo som u nej objednaná až o dva týždne. Už vtedy som sa necítila dobre," hovorí.
Šesť dní po tejto návšteve Márie O. sa Adriana pre neprestávajúce bolesti rozhodla, že pôjde do nemocnice aj bez jej odporúčania. Okamžite ju hospitalizovali. Lekári zistili, že je ohrozený život jej aj dieťaťa, a preto vyvolali pôrod cisárskym rezom. Krátko po narodení dieťa zomrelo.
Posudky znalcov sa líšia
Prokuratúra obžalobu zo zanedbania povinností lekárkou oprela o posudky dvoch súdnych znalcov zo zdravotníctva. Obaja tvrdia, že gynekologička podľa vtedajších najnovších poznatkov aj na základe laboratórnych vyšetrení nepostupovala správne. "Pacientka mohla byť odoslaná na pracovisko v Bratislave, kde sa mohli vykonať ďalšie diagnostické a terapeutické postupy," napísal jeden zo znalcov.
Na pojednávaní však hovoril aj znalec, ktorého prizval do konania súd, a ten prípad posúdil v prospech obžalovanej. Podľa neho Mária O. nemusela robiť iné ako bežné vyšetrenia. "Nebola povinná podať ani odporučiť podanie antiDglobulínu. Predpis, ktorý by jej to prikazoval, na Slovensku neexistuje," povedal.
Gynekologička: Výsledky som nemala
Vychádzal pritom z obhajoby gynekologičky, ktorá tvrdila, že výsledky z tretieho odberu krvi, ktorý potvrdil prítomnosť protilátok, sa k nej nedostali včas. "Zistila som si ich telefonicky až po prijatí pacientky do nemocnice," vyhlásila. Že za ňou pacientka s výsledkami prišla do ambulancie, poprela, hoci to na pojednávaní potvrdil Adrianin otec aj jej zmluvný gynekológ.
Rozpory medzi znalcami chce súd vyriešiť tak, že si vyžiada posudok od ďalšieho. Do času, kým ho spracuje, proces odročil na neurčito.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári