KOŠICE. Jozef Orinin (52), niekdajší riaditeľ Daňového úradu Košice IV, je po 10 rokoch stíhania podľa súdov čistý. Tento týždeň si vypočul právoplatný rozsudok, že skutky, pri ktorých mal schváliť neoprávnené nadmerné odpočty DPH za viac ako 16 miliónov korún (vyše 536-tisíc eur), nie sú trestnými činmi.
Prokuratúra tvrdila, že Orinin v rokoch 1997 a 1998 v troch prípadoch dohodol s podnikateľmi Jozefom Rauchom (54) a Petrom Zimánim (47), že daňový úrad, ktorému šéfoval, požiadajú o vrátenie nadmerných odpočtov. Podľa obžaloby v daňových priznaniach firmy uvádzali fiktívne obchody.
Prokuratúra: Dával pokyny a podpisoval
„Dal svojmu podriadenému pokyn na vyplatenie nadmerného odpočtu... bez vykonania daňovej kontroly... a platobné výmery na vrátenie DPH podpísal," popisuje obžaloba, ako mal daniar zneužiť právomoc. Orininovi sa tiež kládlo za vinu, že finančnej polícii, ktorá Raucha už preverovala pre fiktívny vývoz softvéru, zatajil informáciu, že si uplatnil nárok na odpočet dane.
Okresný súd Košice II všetkých obžalovaných oslobodil. Podľa neho sa nepodarilo bez pochybností preukázať, že firmy neobchodovali s takými tovarmi, aké oficiálne fakturovali. Súd to zdôvodnil tým, že pri disketách s drahým softvérom alebo pri ofsetovom stroji to mohli overiť len „špecifické kontroly". Práve tie však daňový úrad podľa obžaloby zámerne neurobil.
Exriaditeľ: Neviem a nepamätám si
V prípade Orinina súd skonštatoval, že z jeho strany došlo k niektorým pochybeniam, ale dôkaz o tom, že konal po dohode s podnikateľmi, neexistuje. „Všetci obžalovaní uvádzali, že sa nepoznajú," odôvodnil.
Počas dlhého vyšetrovania, kedy bolo stíhanie viackrát zastavené a znova obnovené, Rauch ani Zimáni nevypovedali. Prehovoril iba Orinin, ktorý však na väčšinu otázok odpovedal, že si nepamätá.
„Neviem, prečo nebola vykonaná kontrola... Zákon hovorí, že správca dane môže na základe dožiadania do zahraničia preskúmať, či sa uskutočnilo zdaniteľné plnenie. Nehovorí, že tak musí urobiť," tvrdil pri výsluchu v roku 2004.
Firmu preregistrovali
Proti oslobodzujúcemu rozsudku sa odvolal prokurátor. Podľa neho okresný súd neprihliadal na dôkazy v neprospech bývalého riaditeľa. Spomenul najmä to, že Zimániho firme nadmerný odpočet odmietol vyplatiť Daňový úrad Košice II. Orinin z neho následne osobne prevzal spis firmy, aby sa mohla preregistrovať na Daňový úrad Košice IV.
Krajský súd v Košiciach odvolanie zamietol. „Z vykonaných dôkazov nemožno jednoznačne preukázať vinu, ako tvrdí obžaloba," povedala predsedníčka senátu Marta Goliášová. Podľa nej bolo dôvodov na oslobodenie v kauze ešte viac, ako videl okresný súd.
Kauzy daniarov nekončia odsúdením
- Podozrivý zo zneužívania právomoci nebol len riaditeľ Daňového úradu Košice IV Jozef Orinin, ale aj jeho štyri podriadené. Prokuratúra obžalovala daňové kontrolórky Dagmar Švarcovú, Gabrielu Oravcovú, Oľgu Szabóovú, Milušu Tomčovčíkovú za skutky z rokov 1997 až 1999. Tvrdila, že Švarcová nahovorila účtovníčku z firmy Horizont Evu Ďurišovú, aby založila spoločnosť Skania a potom jej vypĺňala fiktívne daňové priznania. Na ich základe daňový úrad firme vyplatil odpočty 17,5 milióna korún (vyše 580-tisíc eur). Ostatné daniarky to mali kryť tak, že pri kontrolách na nič neprišli.
- Krajský súd v Košiciach v októbri 2006 všetky oslobodil. Ako hlavný dôvod uviedol, že nemal k dispozícii originál daňového spisu Skanie. Daňový úrad ho nearchivoval, Ďurišová tvrdila, že účtovníctvo stratila a z obchodného registra bola firma vymazaná. Bez kompletného spisu sa nedá preukázať, že firma reálne nepodnikala, uzavrel súd.
- Iné dôkazy, že Ďurišová bola "bielym koňom" a nič nenakupovala ani nepredávala, nebral do úvahy. Odposluchy telefonátov označil za nezákonné. „Jedinou preukázanou skutočnosťou je, že daňový úrad poukázal sumy na bežný účet spoločnosti a to, že boli odtiaľ vybraté," napísal sudca.
Ďalšie prípady
- Bývalá riaditeľka Daňového úradu Košice III Dagmar Tomanková mala v roku 1998 v rozpore so zákonom odpustiť firme daňový nedoplatok 460-tisíc korún (takmer 15 270 eur). Súd v roku 2003 dospel k záveru, že skutok nie je trestným činom.
- Oslobodením sa skončil proces s pracovníčkami Daňového úradu Košice IV Juditou Jurčovou a Danou Miklušovou. Podľa obvinení vedúca oddelenia nepriamych daní a kontrolórka v roku 1992 umožnili podnikateľovi nakúpiť milión litrov alkoholu bez dane, ktorá predstavovala 96 miliónov korún (takmer 3,19 milióna eur). Za to mali od neho žiadať 700-tisíc korún (vyše 23-tisíc eur). Skutok sa nestal, rozhodol súd v roku 2006.
- Ako nevinní odchádzali zo súdu aj niekdajší kontrolóri Daňového úradu Košice IV Rastislav Laseník a Marián Hríb. Kládlo sa im za vinu, že nimi nastrčené osoby si v roku 1998 na základe fiktívnych obchodov uplatňovali nadmerné odpočty DPH. Laseník a Hríb kontroly ukončili s tým, že majú nárok na 20 miliónov korún (takmer 664-tisíc eur). Súd vo februári 2010 prípad ukončil tak, že k podvodom nedošlo. Laseník pritom pred svojím obvinením skúšal uplatiť dvoch kriminalistov hotovosťou 750-tisíc korún (takmer 24,9-tisíc eur), aby podozrenia proti nemu nepreverovali.
- Na proces stále čaká Ivo Prokopič, do febrára 2009 riaditeľ Daňového úradu Košice IV. Je obvinený, že riadil skupinu, ktorá pripravila štát na odpočtoch o viac ako 20 miliónov eur.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári