Riaditelia niektorých košických stredných škôl aj odbor školstva na Úrade KSK vítajú nápad ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer), aby na gymnáziách mohli študovať už len žiaci, ktorí dosahujú lepšie študijné výsledky ako bežný priemer a zvyšok pôjde na stredné odborné školy. Čaplovičov strop do priemeru známok 1,5 však považujú za diskutabilný.
KOŠICE. Kým ešte začiatkom 90. rokov bolo v Košiciach len kvinteto gymnázií ako „Šmeralka“, „Šrobárka“, Kováčska, Opatovská i Trebišovská a dopĺňalo ich ešte maďarské gymnázium, dnes je ich neuveriteľných 21.
Takmer polovica zo súčasného počtu gymnázií patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK).
Šéf odboru školstva Štefan Kandráč si zaspomínal, že pred revolúciou bolo na celom Slovensku toľko gymnázií, koľko je ich momentálne v metropole východu.
Aj preto KSK už dlhšie bojuje za to, aby sa na gymnáziá dostávali iba tí najlepší a nie aj žiaci so štvorkami. Za zdravé by považoval, keby maximálne 30 percent žiakov ZŠ išlo na gymnáziá, teraz je to 40.
Z ich štatistiky vyplýva, že najlepšie výsledky pri prijímačkách na VŠ dosahuje ich gymnázium Poštová (bývalá Šmeralova). Najväčší záujem žiakov je okrem tradičného dua „Šmeralka a Šrobárka“ aj o Park mládeže a evanjelické gymnázium na Škultétyho.
„S pánom Čaplovičom sa zhodneme, že bude potrebný legislatívny zásah. Otázne je, či by to mal byť priemer 1,5 alebo nejaký iný, prípadne, či by nemali rozhodovať výsledky z Monitoru. Nezdá sa mi reálne, že tá zmena príde skokovo, no z dlhodobého hľadiska iná cesta nie je. Sám poznám prípady mnohých žiakov, ktorí nedokázali spĺňať nároky našich škôl s výučným listom a potom sa zrazu ocitli na súkromných gymnáziách. Ani pre štát nie je dobré, ak mnohí absolventi gymnázií končia na úrade práce, pričom s odbornou školou by sa vedeli lepšie uplatniť v praxi,“ tvrdí Kandráč, ktorý neštudoval na gymnáziu.
Buday: Priemer do 1,5 nemôže byť pre úroveň škôl
Riaditeľ gymnázia Trebišovská 12 Ján Buday považuje Čaplovičovu myšlienku za prospešnú. Podľa neho by si však štát mal nastaviť kritériá, koľko percent žiakov má ísť na gymnáziá.
„No neviem, či je najlepší spôsob určiť hranicu 1,5, lebo úroveň základných škôl je dosť rozdielna. Navyše žiaci môžu byť nadaní na chémiu, matematiku alebo biológiu. Keď sú však slabší v jazykoch alebo naopak, nemôžu študovať na gymnáziu? Skôr by sa malo zobjektívniť testovanie pomocou Monitoru. My robíme prijímačky a aj talentové skúšky, no sám vidím, že kvalita žiakov zo ZŠ už nie je taká, ako bývala. Za mojich čias boli v Košiciach len 3 gymnáziá a dvojzmenná prevádzka na mnohých ZŠ. Dostať sa na gymnázium mali problém aj žiaci s jednou alebo dvoma dvojkami. Paradoxom je, že štát odsúhlasuje vznik mnohých súkromných a cirkevných škôl často s rozdielnym stupňom kvality, no rušia sa vždy len štátne školy.“
Aj riaditeľ SPŠ dopravnej Mikuláš Kissi víta Čaplovičov návrh. Zvýšil by sa totiž aj záujem o ich školu. Ako hovorí, odkedy sú gymnáziá takmer na každom kroku, odborné školy pociťujú nedostatok žiakov. Aj napriek tomu vyše polovica ich žiakov sa dostane na VŠ.
„Kým predtým sme mávali aj tisíc žiakov, teraz je to len niečo vyše 600. My sme po roku 2000 prestali robiť prijímačky a posledné 2-3 roky sa v podstate každý prihlásený dostal na školu. Hlásia sa k nám aj čistí jednotkári, no väčšina má priemer okolo 2 a našlo by sa aj pár pod 3. Sme znevýhodňovaní tým, že sa tu končí 'iba ' maturitou a nie aj výučným listom. Celkovo sa mi tá myšlienka pána Čaploviča pozdáva, no horšia asi bude jej realizácia v praxi. Vidím to na veľký odpor rodičov a menej kvalitných neštátnych gymnázií. Rodičia majú pocit, že len absolventi gymnázií sú úspešní. No napríklad tí naši sú aj gynekológovia, farári, mali sme aj zástupcu SR pri NATO. Nie je však možné, aby gymnáziá prijímali aj čistých štvorkárov a určite nie je zdravé ani to, ak je v meste viac gymnázií než odborných škôl,“ dodáva Kissi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári