Dopravný podnik najprv vzdal spor s vymáhačom pokút. Teraz sa zriekol možnosti vymáhať škodu od tvorcov alebo ukončiteľov kontraktu.
KOŠICE. V januári Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) a spoločnosť Outclaim oznamovali na spoločnej tlačovej besede, že uzavreli dohodu.
Pre mestský podnik znamenala, že sa proti finančným nárokom firmy prestane brániť na súdoch a zaplatí jej takmer 2,5 milióna eur ako náhradu škody za neplnenie zmluvy o vymáhaní pokút od čiernych pasažierov. Tým sa ale kauza nemala skončiť.
„Predstavenstvo bolo zaviazané dozornou radou podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a zároveň vymáhať náhradu škody od bývalého predstavenstva DPMK, ktoré nastúpilo v apríli 2007. Tieto úlohy, samozrejme, naplníme,“ sľuboval pred pol rokom generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva DPMK Juraj Hrehorčák.
Do funkcie nastúpil za primátora Richarda Rašiho (Smer). „To, čo musí dopravný podnik zaplatiť kvôli nezodpovednému konaniu bývalého vedenia, mu bude musieť bývalé vedenie vynahradiť a niekto za to bude musieť niesť aj plnú zodpovednosť,“ pokračoval.
Dnes to už celé nie je pravda. Podnik potvrdil, že koncom apríla zaplatil Outclaimu celú sumu, ale žiadnu žalobu, ktorou by sa domáhal jej uhradenia od piatich niekdajších členov predstavenstva, nepodal ani nepodá.
Žalovať nebude ani pracovníkov právneho aparátu DPMK, ktorí pripravovali súťaž na vymáhača pokút, potom aj zmluvu s Outclaimom a jej doplnky.
DPMK: Je to riziko
Terajšie vedenie mestského podniku to zdôvodňuje právnou analýzou, ktorá mu súdiť sa neodporučila. DPMK za ňu kancelárii košickej advokátky Márie Grochovej zaplatí 2900 eur.
Analýza upozorňuje na riziká v prípade, ak by súd žalobu zamietol. „Vzhľadom na vymáhanú čiastku...by neúspech v spore spôsobil vznik povinnosti DPMK zaplatiť každému žalovanému náhradu trov právneho zastúpenia asi 32 500 eur, čo by mohlo spôsobiť celkovú stratu 162 500 eur. Za to by sme dokázali financovať generálne opravy dvoch kĺbových autobusov,“ povedala Michaela Karaffová, PR manažérka DPMK.
Vedenie podniku pritom odmieta, že vymáhanie škody od svojich predchodcov nepovažovalo nikdy za reálne a vyhláseniami o chystanej žalobe chcelo iba ospravedlniť mimosúdne ukončenie sporu s Outclaimom.
Karaffová tvrdí, že DPMK podá príslušnému orgánu oznámenie o skutočnostiach, ktoré nasvedčujú tomu, že bol spáchaný trestný čin. Urobiť tak mal tento týždeň.
„Je to jediný mysliteľný právny prostriedok, ktorým sa možno pokúsiť o dosiahnutie nápravy,“ dodala.
Rozhodoval súkromný súd
Outclaim mal v roku 2006 pre DPMK vymáhať nezaplatené pokuty cez Európsky rozhodcovský súd. Za rok súkromný súd nevyniesol rozsudok proti žiadnemu z dvanásťtisíc čiernych pasažierov.
Keď nové vedenie spoluprácu zrušilo, firma DPMK zažalovala za náhradu nákladov, ktoré mala vynaložiť na vymáhanie pokút. O nároku kvôli doložke uzavretej po podpise prvej zmluvy rozhodoval Európsky rozhodcovský súd.
Firme v roku 2008 priznal skoro 2,5 milióna eur. DPMK tento rozsudok chcel zrušiť na všeobecnom súde. S námietkami, že kvôli personálnym a majetkovým prepojeniam Outclaimu a súkromného súdu proces na ňom nebol spravodlivý, neuspel.
Za Outclaimom a zriaďovateľom Európskeho rozhodcovského súdu stojí firma Daniel J. Kratky Consulting House, ktorá patrí rovnomennému právnikovi.
Sporný koniec
Predstavenstvo dopravného podniku, ktoré súčasne vedenie avizovalo žalovať o náhradu škody, ukončilo v roku 2007 vzťah s Outclaimom sporný spôsobom, ktorý zmluva nedovoľovala. Vysvetľovalo to slabými výsledkami vymáhača a obavami z premlčania svojich pohľadávok.
Šéfoval mu Ladislav Bruňák (SDKÚ), podpredsedom bol Jozef Melničák (KDH). Členmi predstavenstva boli vtedajší generálny riaditeľ DPMK Michal Tkáč (KDH), Jozef Mikloš (KDH) a Antonín Reisinger.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári