„Paneláčiky“ na Luniku IX, stovky pochôdzkarov, aquapark, vyšpárovaná Hlavná, Košice ako supermesto, či mestský štát s osvieteným diktátorom, armádou, bičovaním a šťastnými ľuďmi ako v Singapure. To sú nápady komunálnych politikov, ako Košičanom zlepšiť život.
KOŠICE. Čo by ste v meste kvôli zlepšeniu života Košičanov urobili, ak by ste na to mali neobmedzene veľa peňazí? - pýtal sa Korzár komunálnych politikov s tým, že môžu aj popustiť uzdu fantázii.
Košický primátor Richard Raši (Smer-SD) by dal všetkým mladomanželom ako svadobný dar moderný mestský byt, čistí jednotkári na stredných školách by na konci roka dostali auto.
Raši: SuperKošice
„Predstava neobmedzených financií v mestskej kase je príjemná, najmä ak ju porovnám s realitou,“ reagoval primátor Richard Raši (Smer-SD). Vraví, že by boli nové cesty, nižšie dane, najmodernejšie vozidlá a grátis MHD, aj parkovacie miesto pre každého.
„Psičkári by mali výbehy, športovci najmodernejší vodný svet v Európe („čeháčko“) a bežecký okruh okolo mesta. Cyklisti a korčuliari by sa v celom meste pohybovali po samostatných, vzájomne prepojených tratiach.“
Raši by zrekonštruoval všetky bytové domy v meste, školy a škôlky a vybavil ich modernými technológiami.
„Vrátili by sme rieku do centra, rozšírili zelené plochy a zrekonštruovali Mlynský náhon ako miesto na relax pre Košičanov bez rozdielu veku.“
Všetkým mladomanželom by ako svadobný dar dal primátor moderný mestský byt, čistí jednotkári na ZŠ by na konci roka dostali bicykel, stredoškoláci auto.
Gábor: Malé paneláky
Mestský poslanec z Lunika IX Tibor Gábor (SMK) nesníva o kine ani kúpalisku: „Veď aquapark sa na naše sídlisko ani nezmestí. Investoval by som do výstavby dvoj-, trojposchodových domov. Skôr udrží poriadok 10 rodín než panelák so 40 bytmi. Pre každý dom vlastná kotolňa a pre ľudí prístup k elektrine na dobíjacie karty ako v Anglicku. Postavil by som ihriská, telocvične, klubovne, veľkú spoločenskú miestnosť na kultúru, deťom by som zaplatil výlety.“
Grega: Aquapark a záchytky
Staromestský starosta Ľubomír Grega (nezávislý) by na mieste kúpaliska ŠKP (ex–ČH) postavil aquapark, Mestskú krytú plaváreň by zateplil a pristaval lacnú ubytovňu športovcov a telocvične na bojové športy, ping-pong či jogu.
Chce v meste i dve nové kryté plavárne a aspoň 10 umelých ľadových plôch.
„Zabezpečil by som aspoň 100 policajtov - pochôdzkarov. Zaviedol by som záchytné stanice pre opilcov, za nocľah by opicu museli verejnoprospešne odpracovať.“
Tiež by vyšpároval diery v pešej zóne, ktoré sú postrachom žien.
Brixi: Moderná polícia
Poslanec Otto Brixi (Smer-SD) by dal peniaze na realizáciu projektov Mestských zásahov, ktoré atraktívne menia verejné priestranstvá.
„Investoval by som do výcviku moderne vybavených policajtov novej metropolitnej polície.“
Staval by parkoviská a elektronicky strážené parkovacie domy, vytvoril by podporné programy pre nezamestnaných a absolventov.
Gaj: Splatiť dlhy mesta
Starosta Severu Marián Gaj (nezávislý) by ozdravil mesto, splatil jeho dlhy, zlúčil a zefektívnil samosprávu.
„Vybral, vyškolil a zaplatil by som odborníkov, ktorí by poskytovali kvalitné služby obyvateľom. Plne by som zelektronizoval samosprávu, aby jej chod mohol sledovať a ovplyvniť každý z pohodlia domova cez internet.“
Hlinka: Veľtržné centrum
Starostovi Juhu Jaroslavovi Hlinkovi (nezávislý) chýba v Košiciach veľký multifunkčný objekt aj na medzinárodné podujatia.
„Veľtržné centrum by viac spropagovalo celý región východného Slovenska.“
Práve na Juhu roky chátra nedostavaná kongresová hala.
Petrvalský: Cestovný ruch
Ťahanovský starosta Emil Petrvalský (SDKÚ-DS) tvrdí, že mesto neraz nelimitujú peniaze, ale politický systém a absencia politickej vôle.
„Košice potrebujú reformu - znížiť počet mestských častí.“
Kvôli novým investíciám by vysporiadal pozemky, tie bránia i rozvoju zoo, aby patrila k najkrajším v strednej Európe.
„Chýba nám kongresová i multifunkčná športová hala. Na magistráte musí byť oddelenie, ktoré by zaťahovalo mesto do vedeckých, kultúrnych a športových projektov, jedny MS v hokeji ani EHMK nič neriešia. Kongresy a šampionáty prinášajú prestíž i turistov. Je nemysliteľné, aby turista v Košiciach platil parížske peniaze za kišiňovské služby.“
Dal by i na opravu deravých ciest a rozpadajúcich sa budov.
Tvrdí, že ani s peniazmi by nebol až taký problém, nebyť diskriminácie Košíc oproti Bratislave na podielových daniach.
„Tento rok tak prichádzame o 35 miliónov eur. A košickí politici s tým nie sú schopní nič urobiť, akonáhle ich zvolia do parlamentu, už si hľadajú byt v Bratislave a do Košíc sa chodia len nechať voliť.“
Halenár: Diktátor, armáda, bičovanie
Najkreatívnejší sen za neobmedzené financie má poslanec Alfonz Halenár (nezávislý). Podľa neho tu demokracia nefunguje, preto aspoň na 20 rokov navrhuje iný model vlády. Košiciam by najal vlastnú armádu a múdreho vladára - osvieteného diktátora. „Ten by vyhlásil mestský štát, ktorý by riadil pomocou armády. Rozpustil by zastupiteľstvo, políciu aj súdy.“
Podľa Halenára diktátor by zaplatil privátne bezpečnostné služby. „Vážne obvinenia a spory by riešili najatí sudcovia z EÚ. O menej vážnych by rozhodoval diktátor. Trestom by bolo verejné bičovanie a nútené verejné práce.“
Aj všetky stavby by podliehali rozhodnutiu diktátora. „Vo výške by bola postavená MHD, v pilieroch by premávali výťahy. Elektromobily riadené počítačmi by zabezpečovali presun po povrchu. Parkovanie či rozpočet by boli predmetom mestského referenda, aké by diktátor zvolával s povinnou účasťou ľudí. Posledné referendum by bolo, či si Košičania prajú ponechať diktátora.“
Podľa Halenára by sponzor platil chod základnej školy na Luniku IX. „Ráno by deti mali sprchy a plávanie, prezlečenie do uniforiem, potom vyučovanie. Treba zrušiť monopol Kositu a ľuďom z Lunika IX dať prácu, ktorú vedia robiť: separáciu odpadu, zimnú, letnú údržbu - koniec prachu a kamienkom na chodníkoch!“
Halenár tvrdí, že jeho model je inšpirovaný Singapurom, kde sú ľudia šťastní. Tam by hľadal i kandidáta na košického diktátora, obdivuje expremiéra Lee Kuan Yewa. Na otázku, či by si on trúfol byť diktátorom Košíc, reagoval: „Haha, najprv mi dajte neobmedzene veľa peňazí, potom odpoviem.“
Podľa internetových turistických sprievodcov sa v Singapure podarilo, o čom inde komunisti iba snívali – vláda sa o občanov vzorne stará, majú vysokú životnú úroveň.
Zavádza však totalitné predpisy, prísne zákony, bizarné zákazy, napríklad i k povolenej dĺžke vlasov. Okrem úplného zákazu fajčenia na verejnosti je tam zakázané dovážať a žuť žuvačky, predbiehať sa na eskalátoroch či prevážať cukor vo verejných autobusoch.
Na uliciach je poriadok a čistota, všetky autá jazdia podľa predpisov, policajti sú často maskovaní, kriminalita je minimálna, nezamestnanosť len 2 %.
Expremiér Lee Kuan Yew (88) úradoval najdlhšie na svete, 31 rokov. V rámci boja proti korupcii bol za vysoké platy ministrov, sudcov a vedúcich úradníkov.
Keď hrozilo, že ekonomika neutiahne tak veľa ľudí, viedol kampaň „Dve a dosť“, nabádal dvojdetné páry k sterilizácii.
Neskôr mu vadilo, že veľa vzdelaných žien je slobodných, aby sa vydali a mali veľa detí, zaviedli im zoznamovaciu agentúru či daňové úľavy.
Podporoval telesné tresty na školách, v armáde aj pre odsúdených.
jog, jav
Autor: jog, jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári