Predaj fabriky rezonuje aj medzi obyvateľmi mestskej časti Košice – Šaca. Len ťažko medzi nimi nájdete človeka, ktorý nejakým spôsobom nebol či nie je na ňu je napojený.
KOŠICE. Vraj vedenie haly chystá zmenu jej názvu. Bude sa volať „Staľovaja arena“. A latinku v mohutnom nápise na priečelí nahradí azbuka...
Tvorcu sarkastického žartu inšpirovala neoficiálna správa, podľa ktorej U. S. Steel predáva svoju fabriku ukrajinskému oligarchovi, jednému z najbohatších mužov na svete Rinadovi Leonidovičovi Achmetovovi, záujem vraj prejavil aj ruský miliardár Roman Abramovič.
Téma číslo jeden
Predaj huty U. S. Steel je od piatku v Košiciach a v okolí témou číslo jeden.
Pochopiteľne. Fabrika zamestnáva 11-tisíc ľudí, dáva teda obživu rovnakému počtu rodín v regióne sužovanom obrovskou nezamestnanosťou. Ďalšie tisícky pracujú v subdodávateľských firmách.
„To, že fabriku má kúpiť človek s pochybnou povesťou, je veľmi zlé znamenie. Keby som si mal vybrať, potom by som prijal radšej Abramoviča,“ myslí si pracovník oceliarne, ktorému sa včera popoludní končila zmena.
„Vláde by nemalo byť jedno, komu Amíci fabriku predajú,“ pridáva sa kolega. „Aj keď je to súkromná firma, ide o strategický podnik. Ale čo môžete očakávať premiéra zahľadeného na východ?“
Neistá budúcnosť
Odborárskemu predákovi v košickom U. S. Steel Mikulášovi Hintošovi neustále vyzváňa telefón. Bombardujú ho zamestnanci i novinári. Na nástojčivé otázky odpovedá rovnako:
„Prezident pán Rintoul nám sľúbil, že akonáhle bude na stole podpísaná zmluva, bude v prvom rade informovať vlastných zamestnancov a nie médiá. Zatiaľ nemáme nič nové.“
Podľa odborára všetky doterajšie úvahy o novom majiteľovi sú výlučne v rovine špekulácií. Chápe ale, že chystaná transakcia nedá ľuďom spať a sú nervózni. „Pocity sú rôzne. Záleží na pozícii, ktorú zamestnanci zastávajú. Obavy z budúcnosti majú najmä ľudia z výroby. Boja sa, či predaj neovplyvní zamestnanosť.“
Hintoš verí, že kolektívnu zmluvu platnú do roku 2014, podľa ktorej napríklad zamestnávateľ nemôže hromadne prepúšťať, bude rešpektovať aj nový majiteľ.
„Tak to bolo, aj keď do Východoslovenských železiarní vstúpili Američania. Nemôžeme predsa platnú kolektívnu zmluvu hodiť do koša len preto, že sa nepáči investorovi. Keby aj navrhol nové vyjednávanie, je otázne, či budeme rokovať.“
Nová kultúra
Predaj fabriky rezonuje aj medzi obyvateľmi mestskej časti Košice – Šaca. Len ťažko medzi nimi nájdete človeka, ktorý nejakým spôsobom nebol či nie je na ňu je napojený.
Správa prekvapila aj starostu Rudolfa Rešteia. Pred zvolením do funkcie bol v Teplej valcovni U. S. Steel dispečerom výroby, vyštudoval hutnícke učilište.
„Po príchode U. S. Steel sa vo firme podstatne zlepšila bezpečnosť pri práci, kvalita výroby, životné prostredie. Američania priniesli novú kultúru v podnikaní, zastavili rozkrádanie, investovali obrovské peniaze do podpory vzdelávania, kultúry, športu nielen u nás, ale v celom regióne. To sa cení. Bohvie, ako to bude vyzerať po zmene vlastníkov, akú kultúru prinesú oni. A bol by večný hriech, keby zabehanú firmu niekto znehodnotil a zničil.“
V U. S. Steel pracuje viac ako 85 percent zamestnaných ľudí zo Sokolian. Aj v obci pod komínmi sa o rozhodnutí predať fabriku živo diskutuje.
„Doteraz ľudia nadávali na móresy, ktoré Američania zaviedli. Frflali, že musia počas práce mať na hlavách helmy, ochranné okuliare, štople proti hluku v ušiach, rukavice. Nič sa im nepáčilo, teraz sa boja. Len aby im nakoniec ruky nebozkávali,“ hovorí starosta Tomáš Suchý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári