KOŠICE. Dve stovky koncertov najrozmanitejších žánrov a úrovne, divadelných predstavení, tanca, výstav fotografií, dizajnu, vizuálneho umenia a módy, filmové predstavenia, diskusie, prednášky a stretnutia s takmer tisíckou amatérskych umelcov aj velikánov.
Zasnežené a zmrznuté, ale zaľudnené košické ulice, neobvykle plné hotely a ubytovne, kaviarne, čajovne, krčmy, reštaurácie či bufety s rýchlym občerstvením počas uplynulých troch dní.
Štart do roka, v ktorom Košice budú spolu s francúzskym Marseille Európskymi hlavnými mestami kultúry, vyvolal obdiv aj pochybnosti.
V sobotu večer najskôr zašli na košický klezmer v synagóge, odtiaľ bežali na Chiki liki tu-a v Pokhoi, nakoniec ešte stihli džezové AMC trio v Piano Cafe.
„Myslím si, že počas týchto troch dní si každý mohol nájsť to svoje,“ usmieva sa študentka medzinárodných vzťahov z Banskej Bystrice Jana Barančíková.
„Konečne to tu poriadne žije. Všetky bary boli neskutočne plné,“ pridáva sa jej priateľka, študentka medicíny Gabriela Džuponová. „Uvidíme, čo prinesie celý rok, či to v takom tempe bude aj pokračovať.“
„Program je taký nabitý, že pri najlepšej vôli som zopár výborných vecí musel vynechať, alebo všade pobudnúť len chvíľku,“ vzdychol si na koncerte Petra Breinera košický džezmen Jozef Olajoš.
„Nechápem, prečo to natrieskali do troch dní. Bojím sa, že od pondelka sa začne dlhý pôst.“
Protest na úvod
Víkendový program odštartovali v sobotu popoludní na pódiu Pentapolita speváci a tanečné súbory z piatich bývalých východoslovenských kráľovských miest.
V hŕstke skrehnutých zvedavcov prevažovali novinári, fotoreportéri a kameramani. Prilákala ich košická speváčka Anna Gaja.
Tesne pred jej vystúpením skupinka mladých ľudí rozprestrela pod pódiom transparent s textom: „Sledujeme politicky korektný kultúrny program.“
K účinkujúcej sa otočili chrbtom. „Mesto je plné obrovských talentov, amatérskych či profesionálnych umelcov, ktorí nemajú možnosť prejaviť sa,“ vysvetľovala Veronika Balvirčáková.
Viac fotografií, videí a informácií o otváracom víkende EHMK v Košiciach nájdete tu - zo soboty a z nedele
Riaditeľ projektu Ján Sudzina tvrdil, že speváčku použili ako marketingový ťah na vyvolanie diskusie o kultúrnej úrovni.
„Myslím si, že ju tým maximálne urazili a na jej mieste by som sa obhajovala. Nie je to figúrka. Ale je to speváčka žánru, ktorý by sa nemal prezentovať na Európskom hlavnom meste kultúry,“ hovorí Balvirčáková.
„V slovenských rádiách hrajú dokola pesničky oveľa horších speváčok. A nik neprotestuje,“ myslí si dôchodca Ladislav Čižmár.
Breiner bol vrcholom
Projekt klaviristu Petra Breinera, huslistu Stana Palúcha a akordeonistu Borisa Lenka Triango, spájajúci argentínske tango s džezom, patril k vrcholom sobotňajšieho večera, ak nie celého trojdňového festivalu.
„Pre mňa je česť hrať na tomto fóre deň pred oficiálnym otvorením celého projektu v meste, ktoré máme všetci radi,“ povedal po koncerte Palúch.
Aj Lenko vníma titul Európske hlavné mesto kultúry pozitívne. „Prečo by sme takúto ponuku neprijali? Iná otázka je, že sa možno nie všetko vydarí. Ale ja verím, že projekt má zmysel pre budúcnosť mesta. A, nakoniec, v týchto priestoroch sa skvele hrá.“
„Neviem, prečo v deň otvorenia festivalu nefunguje na niektorých miestach verejné osvetlenie. Uvidíme, ako to celé dopadne,“ povedal Breiner.
Po odvolaní autorov víťazného projektu Košice stratili jeho podporu. „Ono je to tak. Kde sú veľké peniaze, o ktorých rozhodujú politici, nič nedopadne, ako sa naplánuje. A stále majú z toho osoh tí istí ľudia.“
Česká speváčka Ida Kellarová v nedeľu raňajkovala so svojimi fanúšikmi. Večer v Štátnom divadle vystúpila so zborom rómskych detí.
„Vážim si, že organizátori zaradili do programu aj náš projekt. A vôbec mi neprekáža, že nevystupujem práve ja s kapelou. Dúfam, že v priebehu roka nás ešte pozvú,“ povedala.
Chyba krásy
V tlačovom centre zaregistrovali 230 novinárov, z toho 60 zahraničných, väčšinou z okolitých krajín.
Zaujímavosťou je účasť reportéra čínskeho denníka Beijing Daily News.
„Nestretol som sa doteraz s jediným negatívnym ohlasom,“ povedal očividne unavený hovorca podujatia Tomáš Čižmárik.
„Zatiaľ všetko funguje, ako má,“ povedal Grzegorz Skrzypak z krakovského Medianet/ TV.
„Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že Krakovu titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2000 nesmierne pomohol, zviditeľnil ho na kultúrnej mape Európy, prilákal a dodnes láka veľa turistov, z čoho má každý osoh.“
Opačný názor má košický výtvarník Peter Kalmus. V sobotu so značkou Zákaz prechodu a s veľkým výkričníkom na chrbte spolu so skupinou aktivistov protestoval v mestskom parku proti jeho oploteniu.
„Na revitalizáciu troch parkov išlo desať miliónov eur,“ hovorí.
„Využili ich na betónovanie zelene a oplotenie verejného priestoru. Projekt má v našich podmienkach jednu zásadnú chybu krásy - je len o peniazoch, ktoré o chvíľu prejeme. S kultúrou nemá celý ten cirkus nič spoločné.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári