Minister hospodárstva Malatinský pripustil, že vláda v skutočnosti nevie ovplyvniť rozhodnutie amerického investora.
Agentúrny text bol o 18:10 nahradený autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Vláda stále hľadá možnosti, ako presvedčiť americký U. S. Steel, aby nepredával košickú fabriku.
Premiér Robert Fico v utorok povedal, že sú viaceré tímy, ktoré so železiarňami komunikujú. „Z oboch strán je veľký záujem pokračovať v rokovaniach a nájsť také riešenie, aby U. S. Steel na území Slovenska zostal,“ tvrdí Fico.
Riešenia sa podľa premiéra hľadajú najmä v oblasti energetiky, ochrany životného prostredia a v doprave. Povedal tiež, že cez víkend sa v Košiciach neformálne stretol s vedením firmy.
Čoho sa týka ponuka
Stále platí, že štát nemá presný plán, čo by mohol americkému investorovi ponúknuť, aby na Slovensku zostal.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský hovorí, že ponuky, o ktorých so železiarňami rokujú, vychádzajú z toho, čo firma kritizuje.
U. S. Steel sa napríklad nepáči, že od minulého roka musí prevádzkovateľovi siete platiť plnú tarifu a poplatok aj za elektrinu, ktorú si košická fabrika sama vyrobí.
Ročne to pre nich znamená vyšší náklad o 20 miliónov eur. Malatinský hovorí, že štát by im mohol tento výpadok nahradiť. Na to však treba zmeniť zákon a týkalo by sa to viacerých firiem.
V hre je tiež možnosť, že by štát poskytol železiarňam dotáciu vo výške sedem miliónov eur, ak si fabrika zrenovuje vlastnú elektráreň.
„O tom, či vlastník predá U. S. Steel, sa, samozrejme, rozhoduje inde. My vytvárame podmienky,“ povedal Malatinský.
Ministerstvo životného prostredia v utorok nespresnilo, o akej ponuke so železiarňami hovorí, keďže rokovania sa ešte neskončili.
U. S. Steel sa zaujíma aj o úľavy v doprave. Význam by preň mali lepšie podmienky pri preprave v štátnom Cargu alebo nižšie poplatky za dopravnú cestu pre železiarenské vlaky.
„V prípade, že si žiadne z riešení nevyberú alebo napriek tomu odídu zo Slovenska, tak s tým nemôžeme nič robiť,“ podotkol minister Malatinský.
Ako je to s predajom
U. S. Steel ešte koncom minulého roka oznámil, že dostal niekoľko ponúk na kúpu košického závodu. Ponuky odvtedy vyhodnocuje.
„Zatiaľ nebolo urobené záväzné rozhodnutie v súvislosti s ponukami, ktoré korporácia dostala,“ povedal v utorok hovorca košických železiarní Ján Bača. Prebiehajúce rokovania s vládnymi predstaviteľmi firma nekomentuje.
Firma nehovorí ani o tom, kto sú potenciálni záujemcovia. Neoficiálne sa podľa návštev v košickej fabrike hovorilo, že by mohlo ísť o firmy blízke ukrajinskému oligarchovi Rinatovi Achmetovovi či ruskému miliardárovi Romanovi Abramovičovi.
Na predaj košických železiarní mohlo tlačiť aj to, že ak by U. S. Steel kúpil fabriku v americkej Alabame od nemeckého ThyssenKrupp, mohol by ju zaplatiť predajom slovenskej firmy. Američania nakoniec ponuku na kúpu podniku v Alabame nedali.
To, že zatiaľ rozhodnutie nepadlo, potvrdil v utorok aj šéf odborov košických železiarní Mikuláš Hintoš. „Neviem nič o žiadnych nových záujemcoch,“ povedal.
U.S. Steel Košice
- Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U.S. Steel Corporation v júni roku 2000.
- V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel.
- Hlavnou činnosťou U. S. Steel Košice je výroba ocele, plochých valcovaných výrobkov z ocele, špirálovo zvarovaných rúr a radiátorov.
- Spolu zamestnáva približne 11-tisíc pracovníkov.
(tasr, sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári