KOŠICE. Niektoré chemické látky v liekoch zvyšujú odolnosť nádorových kmeňových buniek, ktoré spúšťajú rakovinu, iné ich životaschopnosť potláčajú.
To je zjednodušený opis významného vedeckého objavu výskumníkov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.
Tím vedcov v kultivačných miskách testuje pôvodcov onkologických ochorení. Niekoľkoročná snaha prináša prvé výsledky.
„Zistili sme, že zložka bežných antidepresív - látka hypericín, vyvoláva v kmeňových bunkách rezistenciu. Znamená to, že nádorové kmeňové bunky sú odolnejšie proti chemoterapii,“ popisuje jeden z bádateľov Rastislav Jendželovský.
Upozorňuje, že v USA sa pacientom, ktorí chemoterapiu podstupujú, bežne podávajú antidepresíva, čo môže zhoršovať výsledky liečby.
Vedecký tím ďalej zistil, ktoré látky vyvolávajú u kmeňových buniek opačné reakcie. „Niektorými bežnými liekmi proti bolesti možno rezistenciu potlačiť, čím sa tieto bunky stávajú citlivejšími a chemoterapia je účinnejšia.“
Mŕtve nádorové bunky
Vedci sa pri svojich tvrdeniach opierajú o výsledky testov na kmeňových bunkách. Tie majú schopnosť prirodzene prežívať a vytvárať metastázy v iných častiach ľudského tela.
Dokážu v organizme prežívať aj po chirurgickom odstránení nádoru a chemoterapii.
„V princípe stačí jedna jediná bunka a u jedinca opäť vzniká nádorové ochorenie. Výskumom chceme dosiahnuť, aby sme v praxi dokázali zabiť tieto bunky. Liečba rakoviny tak nebude dočasná, ale trvalá,“ vysvetľuje ďalší z vedcov Jaromír Mikeš.
Výskum by sa mal posunúť vpred od buniek k zvieratám. Laboratórne testy podľa výskumníkov spomaľuje nedostatok finančných prostriedkov.
Z hrubého domáceho produktu SR ide na vedu a výskum ani nie pol percenta. V porovnaní s priemerom Európskej únie je to o dve percentá menej. Toto bádanie podporila aj Nadácia Výskum rakoviny.
Regionálne rozdiely
Vo Východoslovenskom onkologickom ústave ročne ambulantne ošetria tisíce pacientov. Operácie podstúpi asi 1500 ľudí. Štatistiky poukazujú na regionálne rozdiely.
Podľa riaditeľa pre vedu a výskum onkoústavu Igora Andrašinu na východe sú častejšie diagnostikované nádory hlavy a krku ako na ostatnom Slovensku.
„Tieto nádorové ochorenia sú spojené s určitým životným štýlom. Kľúčovú úlohu tu zohráva alkohol, fajčenie a pasívny spôsob života.“
Onkologické ochorenia viac trápia ľudí z mesta ako z vidieku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári