PEZINOK/KOŠICE. Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes nemohol rozhodnúť v starej korupčnej kauze okolo dotácie na výstavbu bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov (Furča), kde je obžalovaný aj bývalý košický viceprimátor Eugen Čuňo (vtedy SDKÚ).
Prípadom sa zaoberá tento súd už tretí raz potom, ako mu ho vrátil Najvyšší súd SR (NS SR). Ten naposledy zrušil predchádzajúci oslobodzujúci rozsudok.
NS SR si podľa žalujúceho prokurátora osvojil jeho argumentáciu v odvolaní, že obžalovaných nemožno zbaviť viny. Prípad by mali podľa NS SR prekvalifikovať na nepriamu korupciu.
Dnes Špecializovaný trestný súd nemohol rozhodovať preto, že spoluobžalovaný Ladislav Pirovits podal sťažnosť na ústavný súd.
V nej sa sťažuje, že mu zamietli dovolanie proti verdiktu NS SR o zrušení oslobodzujúceho rozsudku.
Špecializovanému trestnému súdu má teraz Ladislav Pirovits predložiť do 10 dní svoju ústavnú sťažnosť aj s potvrdením, že ju ústavný súd prijal. Prípad odročili na neurčito.
Čuňo: Odmietam byť obeťou justičnej vraždy
Eugen Čuňo sa dnes domáhal, aby bol zbavený mlčanlivosti policajt, ktorý prijímal trestné oznámenie predsedu predstavenstva firmy KAME Slovakia Group Košice Maroša Merjavého, teda šéfa firmy, ktorá byty stavala.
Práve Merjavý na údajnú korupciu upozornil.
Okrem toho chcel Eugen Čuňo, aby vypočuli aj znalca. Žiada totiž, aby sa reálne zhodnotili preinvestované peniaze na stavbe bytov.
Vyhlásil, že tento súd ich chce za každú cenu odsúdiť, keďže už boli „verejne popravení“.
„Odmietam byť obeťou justičnej vraždy,“ povedal Čuňo.
Obhajca dvoch obžalovaných dnes žiadal, aby súd preveril, či na bratislavskom súde bola podaná obžaloba, v ktorej figuruje aj korunný svedok tohto prípadu Merjavý.
Eugen Čuňo zas chcel, aby súd preveril, či aj na žilinskom súde je už od roku 2006 podaná obžaloba, ktorá by údajne tiež mala byť na Merjavého.
Čuňo a spol. je na Špecializovanom súde už tretíkrát
Špecializovaný trestný súd sa kauzou zaoberá tretí raz. Vlani v apríli mu najvyšší súd zrušil doteraz ostatný (druhý v poradí) rozsudok z mája 2011, ktorým obžalovaných oslobodili.
"Dôvodom vtedajšieho oslobodenia bola skutočnosť, že hlavný svedok vypovedal na viacerých pojednávaniach o rovnakých situáciách rôzne a preto musel súd rozhodnúť v pochybnostiach v prospech obžalovaných. Rozsudok nie je právoplatný," informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.
Eugena Čuňa prvý raz neprávoplatne odsúdil 19. januára 2009 vtedy ešte Špeciálny súd v Pezinku na šesť rokov väzenia v prvej nápravnovýchovnej skupine a finančný trest 20 000 eur.
Rovnaký trest vymeral spoluobžalovaným - podnikateľovi Viktorovi Kašperovi a právnikovi Ladislavovi Pirovitsovi.
Trojica sa odvolala a Najvyšší súd SR rozsudok zrušil a nariadil prípad opäť v potrebnom rozsahu prerokovať a rozhodnúť.
Kauza sa začala pred 11 rokmi
Kauza sa začala na jeseň v roku 2002. Trojica obžalovaných si podľa prokuratúry zapýtala 600 000 eur od štatutára firmy KAME Maroša Merjavého.
V tom čase sa jeho firma stala generálnym dodávateľom výstavby nájomných bytov na sídlisku Dargovských hrdinov v Košiciach. Na výstavbu bytov mesto potrebovalo peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Eugen Čuňo, Ladislav Pirovits a Viktor Kašper podľa prokuratúry prisľúbili za províziu štatutárovi spoločnosti KAME zabezpečiť dotácie v hodnote vyše šesť miliónov eur.
Štatutár KAME na dohodu pristúpil a v novembri 2002 im podľa obžaloby odovzdal takmer 300 000 eur.
Onedlho údajne požiadali aj o druhú polovicu peňazí, podnikateľ sa však obrátil na políciu a spolupracoval ako agent.
Polícia zadržala Eugena Čuňa a Ladislava Pirovitsa 10. marca 2004 pri preberaní 33 194 eur.
Súd ich následne zobral do väzby, z ktorej boli v novembri 2004 prepustení a stíhaní na slobode.
Exstarosta Lumtzer dostal päť rokov
V súvislosti s kauzou už v roku 2008 odsúdili predsedu predstavenstva firmy KAME Slovakia Group Košice Maroša Merjavého a exstarostu Mestskej časti Košice-Dargovských hrdinov Ladislava Lumtzera.
Najprv dostali 8,5 roka. Uznali ich za vinných, že v súvislosti s výstavbou bytov na hore Furča v Košiciach spáchali pokračujúci trestný čin podvodu v spolupáchateľstve.
Odvolací senát Najvyššieho súdu SR v marci 2009 vinu potvrdil, ale zmiernil tresty – Merjavému na šesť rokov a Lumtzerovi na päť rokov väzenia v najľahšom väzení.
Kauza súvisela s čerpaním štátnych dotácií na výstavbu 150 bytov v košickej lokalite Furča. Merjavý ako predseda predstavenstva KAME Slovakia Group a zároveň stavebný dozor po dohode so starostom vyhotovil od novembra 2002 do júna 2003 šesť faktúr na práce, ktoré neboli celkom realizované, o čom obe strany vedeli.
Starosta faktúry podpísal a dal príkaz banke preplatiť. Tým obaja spôsobili pre štát škodu takmer 75 miliónov korún.
Merjavý žiadal obnovu konania, ale neuspel. Argumentoval, že trest, ktorý dostal za podvod, je neprimerane prísny a nebol v ňom zohľadnený jeho podiel na odhalení korupcie.
Najvyšší súd mu však túto skutočnosť zohľadnil už zníženým trestom v jeho rozsudku.
Pri znižovaní trestu odvolací súd zobral do úvahy aj dovtedajšiu bezúhonnosť Merjavého a Lumtzera a ich spoluprácu s justičnými orgánmi pri objasňovaní trestnej činnosti.
sita
Autor: r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári