Korzár logo Korzár Košice

Z obete sovietskej invázie Schmiedta Košice urobili Schmidta

Brat obete považuje za trápne dokazovať, že meno je na novej pamätnej tabuli napísané nesprávne.

(Zdroj: REPROFOTO)

Brat obete považuje za trápne dokazovať, že meno Ivana Schmiedta je na novej pamätnej tabuli napísané nesprávne.

KOŠICE. „Všetci sa píšeme Schmiedt. Volal sa tak môj otec, mama, žijúci brat a za slobodna aj setra. Nechápem, prečo by sa mal Ivan volať inak, keď máme spoločného otca. Niet o čom debatovať...“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viliam Schmiedt, mladší brat Ivana, ktorého 21. augusta 1968 brutálne zavraždili sovietski vojaci na Námestí osloboditeľov v Košiciach, neskrýva pobúrenie.

Na pamätnej tabuli obetiam okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ktorú pri príležitosti 45. výročia intervencie odhalil minulý týždeň v Košiciach primátor Richard Raši (Smer), je meno Ivan Schmidt.

SkryťVypnúť reklamu

V priezvisku chýba písmeno „e“.

Druhý otec

Ivan Schmiedt bol rušňovodič. V roku 1968 však pracoval na riaditeľstve Československých dráh v Košiciach na Námestí Maratónu mieru.

V osudný deň okolo trištvrte na štyri popoludní sa spolu s kolegami zviezol z práce električkou na Námestie osloboditeľov, kadiaľ prechádzala kolóna okupačnej sovietskej armády.

Okupanti narazili v Košiciach na masívny odpor obyvateľov. V tom čase hádzali z novostavby hotela Slovan na kolónu tehly.

Električku zastavila streľba sovietskych vojakov, cestujúci sa rozutekali. Ivana zasiahla strela zozadu do hlavy...

„Po rokoch som sa náhodou stretol s chirurgom, ktorý ho ošetroval vo Vojenskej nemocnici v Košiciach, kam zvážali ranených. Hovoril, že Ivan žil s priestrelom hlavy ešte dvanásť hodín. Srdce sa mu zastavilo na druhý deň ráno okolo štvrtej,“ spomína Viliam.

SkryťVypnúť reklamu

Do očí sa mu tlačia slzy: „Otecko nám zomrel, keď som mal osem rokov. Ivan mi ho vo všetkom nahrádzal. Bol ako chodiaca encyklopédia. Trpezlivo odpovedal na stovky mojich zvedavých otázok, keď som nerozumel Pascalovmu zákonu, bez problémov mi ho vysvetlil. Aj lásku k železnici som zdedil po ňom. Každý deň som ho chodil vyzerať na stanicu, kedy už príde domov, dodnes mám doma vláčiky, stavebnice rušňov. Stratil som druhého otca. A dodnes mi veľmi chýba...“

fot.jpg

Viliam Schmiedt s portrétom brata Ivana. FOTO: AUTOR

Mamičkin miláčik

Viliam Schmiedt s rodinou žije v Rimavskej Sobote. V širokom okolí uznávaný zubár opatrne ako relikviu, s úctou a pokorou vyberá z obálky fotografiu svojho brata. Až do maminej smrti v roku 2001, viac ako tridsať rokov, visela nad jej posteľou, vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetci súrodenci sme naňho tak trochu žiarlili,“ spomína. „Bol mamičkin miláčik. Na obed navarila, čo si želal on...“

Ivan mal v čase okupácie 27 rokov.

Ako absolvent Dopravnej priemyslovky v Českej Třebovej si chcel doplniť vzdelanie. V roku 1968 úspešne zvládol prijímačky na Vysokú školu dopravnú v Žiline. Tešil sa na september, keď mal nastúpiť na diaľkové štúdium.

Oženil sa necelé štyri týždne pred tragickou smrťou.

„Bola to pre celú rodinu zdrvujúca správa. Najmä pre našu mamu. Odrazilo sa to aj na jej zdraví. Ale to pochopí len ten, kto pochová vlastné dieťa,“ spomína Viliam.

So Sovietskym zväzom nikdy viac

DvanásťročnéhoViliama zastihli sovietske tanky v Bratislave. S mamou sa ponáhľali na stanicu, aby stihli rýchlik domov, do Rimavskej Soboty.

„Električky, samozrejme nechodili. Išli sme pešo cez mesto po Námestí SNP. Videl som, ako tank zrovnal so zemou zábradlie a telefónnu búdku, kadiaľ sme pár sekúnd predtým mali prechádzať, pred poštou zastrelili akéhosi chlapca. Ale to sme netušili, že najhoršia správa nás ešte len čaká.“

Ráno 22. augusta 1968 im batožinár zo stanice v Rimavskej Sobote priniesol domov lístoček s odkazom, že Ivan je zranený.

V ten istý večer sa od Ivanovej manželky dozvedeli, že je mŕtvy. Pri hoteli Slovan, kde sa strieľalo, boli štyria kolegovia. Dostal to len on.

Komunistické heslo „So Sovietskym zväzom na večné časy, nikdy inak“ si Vilo upravil: „So Sovietskym zväzom nikdy viac!“

„Čo som cítil? Nenávisť? Slabé slovo! Skôr pohŕdanie. Bojkotoval som všetko, čo bolo sovietske. Keď sme potom mali písať sloh o našom Veľkom bratovi, odovzdal som prázdny papier. Učiteľka ho v tichosti roztrhala a hodila do koša. Vedela ma pochopiť. Naši 'bratia' mi predsa zavraždili vlastného brata... Aj preto mi je trápne dokazovať po toľkých rokoch, ako sa volal.“

sporna_tabula_6_judy_r5568_res.jpg

Sporná tabuľa. Správne by tam malo byť napísané Ivan Schmiedt. Foto: Judita Čermáková

Mesto: Na vine je komisia

KOŠICE. Za správnosť údajov uvedených na pamätnej tabuli venovanej obetiam okupácie Československa 21. augusta 1968 je zodpovedná komisia, ktorá overovala výsledky výskumu kunsthistorika Gabriela Kladeka, reagovala na otázky denníka SME hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.

„Meno obete Ivana Schmidta je na rôznych dokumentoch uvedené vo viacerých verziách. Komisia sa zamerala na overenie hodnovernosti archívnych dokumentov Ústavu súdneho lekárstva v Košiciach, smerodajnými boli teda pitevné protokoly. V tých je uvedené meno Ivan Schmidt,“ uviedol Kladek, ktorý je aj autorom novej tabule.

Nemenovaný člen komisie tvrdí, že spoliehali na dôveryhodnosť a precíznosť Kladekovho výskumu, sporné meno neoverovali.

Komisiu menoval primátor Richard Raši. Ako po odhalení novej tabule uviedol pre denník SME, akceptuje jej rozhodnutie a nemieni ho spochybňovať.

Na otázku denníka SME, prečo bolo na činnosť komisie, na odstránenie pôvodnej tabule a na inštaláciu novej uvalené informačné embargo, takže dokonca ani poslanci, ani predsedovia poslaneckých klubov nič o pripravovanej zmene nevedeli, uviedol: „Komisia pracovala aj s osobnými údajmi, ktoré podliehajú ochrane.“ Dodal, že chcel predísť spolitizovaniu celej akcie, ktorá by mala mať pietny charakter.

Meno jednej z košických obetí intervencie vojsk Varšavskej zmluvy je na pôvodnej tabuli autorov Petra Kalmusa a Jozefa Kužidla, ktorú nechalo mesto v tichosti odstrániť, uvedené ako Ivan Schmiedt.

Peter Jašek z Ústavu pamäti národa, ktorý dokumentoval aj mŕtvych v Košiciach, hovorí, že na základe informácií, ktoré sa ústavu podarilo získať, bola táto obeť „jednoznačne identifikovaná ako Schmiedt“.

Rovnako je meno Ivana Schmiedta uvedené aj na webe Ústavu pre štúdium totalitných režimov v Prahe. Podľa Milana Bártu, ktorý sa výskumu okupácie dlhodobo systematicky venuje a je spoluautorom pblikácie Oběti okupace (Československo 21. srpen – 31. prosinec 1968) boli skomoleniny mien častým problémom pri ich identifikácii. „Mohli vzniknúť pod stresom, ktorému boli vystavené bezpečnostné zložky či zdravotnícky personál.“

Ivan Schmiedt je pochovaný na cintoríne v Spišskej Novej Vsi. Jeho meno nechal vytesať na náhrobnom kameni brat Viliam:

„S naším priezviskom sme mali stále problémy. Pomýliť sa mohla zdravotná sestra či lekár, ktorý pitevnú správu písal. Samozrejme, som ochotný potvrdiť notárom overeným prehlásením meno svojho brata.“

Primátor nechal zhotoviť novú pamätnú tabuľu na podnet Gabriela Kladeka na vlastné náklady. V porovnaní s pôvodnou je na nej deväť mien, pribudli tri nové.

Odpoveď na otázku, či v prípade, že brat nebohého potvrdí nesprávne uvedené meno, nechá ju opraviť, alebo dá vyrobiť novú, sme odpoveď nedostali.

Nová pamätná tabuľa nainštalovaná na Hlavnej číslo 7, kde zahynula na následky streľby okupantov jedna z obetí, je od roku 1968 šiestou v poradí.

August 1968

Súvisiace témy: Okupácia august 1968

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 938
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 053
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 505
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 702
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 514
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 751
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 143
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 452
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 52 738
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 34 349
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 083
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 285
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 751
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 624
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 143
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 452
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 52 738
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 34 349
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 083
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 285
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 751
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 624
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu