Košičan, ktorý 35 dní držal hladovku, pil iba destilovanú vodu a schudol 25 kg, sa po jej skončení zúčastnil cyklistických pretekov. Zo stovky pretekárov skončil na 14. mieste.
KOŠICE. Minulý týždeň sme informovali o Košičanovi, ktorý držal zdravotnú hladovku. Neprijímaním potravy sa chcel Radoslav Spišiak zbaviť bolestí krku a chodidiel.
Jediné, čo telu doprial, bola destilovaná voda, ktorú si pripravoval v špeciálnom prístroji úpravou vody z vodovodu.
Okrem toho, že Rado chodil do zamestnania, aby účinok hladovky zvýšil, denne absolvoval niekoľkohodinové túry a cvičenia v posilňovni.
Sám bol prekvapený, ako si telo s nedostatkom tuhej stravy a zvýšenou fyzickou záťažou poradilo. Potrebné živiny čerpalo z tukových zásob a potom, podľa Rada, z chorých buniek.
Pôvodne sa chcel „trápiť“ 42 dní, no telo mu dalo po 35 dňoch bolesťami hlavy najavo, že stačí.
Hladovka však svoj účel čiastočne splnila. Bolesti v krku ustúpili a v chodidlách sa zmiernili.
Až po hladovke lekári zistili, že na päte ich spôsobovala mechanická zmena na kosti - tzv. ostroha.
Najprv sa šetril
Hoci by väčšina z nás predpokladala, že po schudnutí z 80 na 55 kg bude Radov organizmus potrebovať aspoň mesiac na regeneráciu a on sa bude musieť vyhýbať fyzickej záťaži, opak je pravdou.
Ani nie týždeň po ukončení hladovky a rozšírení „nápojového lístka“ o ovocné šťavy sa rozhodol pretekať.
„Keď som minulý pondelok začal piť šťavy, už o pár hodín som sa cítil veľmi dobre. Aby som vyvrátil fámy, že takto vyhladované telo je na umretie, v sobotu som sa zúčastnil 6. ročníka Kráľovského maratónu pri Spišskom hrade. Išlo o cyklistické preteky s dĺžkou 28 km a prevýšením 600 m,“ vraví Rado.
Na štart sa postavilo 97 cyklistov zo Slovenska, Poľska a Maďarska. Dvaja pretekári to vzdali, no Rado nie. V cieli mu patrilo 14. miesto.
„Po štarte som sa šetril, lebo som nevedel, ako bude telo na záťaž reagovať. Predbiehal ma jeden pretekár za druhým. No keď som zistil, že mi nič nie je, oprel som sa do pedálov poriadne. Nebyť cieľa, možno by som sa prepracoval ešte vyššie,“ tvrdí Rado.
Kým on dva mesiace nesedel na bicykli a nemal žiadnu prípravu, ostatní pred súťažou trénovali.
Rada teší, že napriek tomu dokázal väčšinu súperov poraziť. A keď sa v cieli dozvedeli, že ten „hladovkár“, o ktorom nedávno čítali, je on, nechceli tomu uveriť.
Mimochodom, na druhý deň po pretekoch sadol na bicykel zasa a vyšliapal na Kojšovku...
Názor lekára
Keďže Rado sa chcel hladovaním zbaviť zdravotných problémov, na tento druh terapie sme sa opýtali lekára.
„Vo všeobecnosti sa hladovka z medicínskeho hľadiska ako riešenie chronických zdravotných problémov neodporúča. Dlhodobé hladovanie sa nepovažuje za optimálnu liečebnú metódu vzhľadom na absenciu tzv. medicíny dôkazov,“ tvrdí kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák z I. internej kliniky UPJŠ Košice.
V štúdiách, ktoré boli robené s hladovkou, dochádzalo k redukcii zásobného tuku aj k pomerne veľkej (a nežiadúcej) redukcii svalovej hmoty.
Ochranu svalstva a selektívnu redukciu tukových zásob v špeciálnych diétnych režimoch je možné dosiahnuť cielene ordinovanou pohybovou aktivitou a v strave napr. zvýšením príjmu bielkovín. Odborník zdôrazňuje: Pod lekárskym dozorom!
Do Centra pre liečbu obezity, ktoré I. Majerčák vedie, často prichádzajú pacienti po rýchlej nekontrolovanej redukcii hmotnosti, ktorá im spôsobila viac negatívnych medicínskych komplikácií než úžitku.
Druhou skupinou sú pacienti s JO-JO efektom po hladovke, kedy sa ich hmotnosť cca
medzi 6 mesiacom a druhým rokom po ukončení hladovky vracia na pôvodnú hodnotu, často aj vyššiu. Počas hladovky nejeden prišiel o tuk aj svalstvo, ale počas spätného nárastu hmotnosti sa už ukladá len tuk.
„Dnes máme slobodnú voľbu lekára, ale aj slobodnú voľbu v rozhodovaní o liečbe svojich ťažkostí. Je na osobnom zvážení každého jednotlivca, či si vyberie 'klasickú' alebo alternatívnu medicínu či hladovku,“ dodal na záver I. Majerčák.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári