Nové opatrenia v rámci druhej etapy sanačných prác v Nižnej Myšli chránia proti zosuvom pôdy miestnu obecnú školu. Náklady na práce dosiahli približne 1 240 000 eur. Informoval o tom v piatok na kontrolnom dni v obci štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Vojtech Ferencz.
NIŽNÁ MYŠĽA. Obec v okrese Košice-okolie doteraz čelí následkom ničivého zosuvu pôdy po povodniach z júna 2010.
"Ide o ďalší významný posun pri ochrane Nižnej Myšle pred zosuvmi pôdy, ktoré ohrozovali existenciu obce. Ministerstvo životného prostredia chce v tejto pomoci pokračovať v centrálnej časti obce," uviedol pre novinárov Ferencz.
Tucet vrtov
Opatrenia proti zosuvu zabezpečoval Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.
Spočívali v stabilizácii svahu v severnej časti obce pomocou kotvenej pilótovej steny, novej drenážnej štrkovej steny a v dôslednom odvedení vody pomocou vrtov.
Hladinu podzemnej vody bude monitorovať 12 nových piezometrických vrtov.
Predchádzajúce opatrenia envirorezortu z roku 2012 stabilizovali predovšetkým okolie kostola a kultúrneho domu a rodinných domov na Malej a Veľkej nemeckej ulici.
Sústredili sa najmä na odvodnenie vybraných častí zosuvného územia, kotvenie objektov pilótovými stenami a budovanie gabiónových múrov.
Súčasne pokračoval monitoring územia a rekultivácia porušeného územia. Náklady na ochranu pred zosuvom pôdy dosiahli doteraz viac ako 3 850 000 eur.
"Pripravujeme tretiu etapu sanačných prác. Gro sanácií bolo urobených, ale je potrebné ešte sanovať hlavne južnú časť obce okolo hlavnej cesty. Aktuálne máme na to vyčlenených takmer 500.000 eur," povedal Ferencz.
Na snímke výstavba pilótovej steny pri škole. Foto: TASR/František Iván
V škole sa učí 90 detí
Starosta obce Miroslav Sisák potvrdil, že sanačné práce v druhej etape uchránili svah, na ktorom sa nachádza základná a materská škola s celkovým počtom 90 detí.
"Takisto sa stále odvádza voda z nebezpečného územia pod cintorínom," dodal.
Riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Branislav Žec uviedol, že na Slovensku došlo za posledných 60 rokov len k dvom tak veľkým zosuvom pôdy. V prvom prípade sa tak stalo v Handlovej v 60. rokoch minulého storočia, druhýkrát to bolo práve v Nižnej Myšli.
"Dnes môžme povedať, že sme sčasti zastabilizovali toto územie," konštatoval v súvislosti s realizáciou finančne náročných opatrení.
Náklady na práce dosiahli približne 1 milión 240 tisíc eur a spočívali v stabilizácii svahu v severnej časti obce pomocou kotvenej pilótovej steny, novej drenážnej štrkovej steny a v odvedení vody pomocou vrtov. Na snímke pilótová stena pri škole. Foto: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári