Sedem obetí a desiatky zranených počas okupácie spred 47 rokov si včera na Hlavnej ulici pripomínali počas celého dňa.
KOŠICE. Pietne spomienky kladenia vencov odštartovali politici zo Siete.
Vicestarosta Starého Mesta Rastislav Trnka hovoril o tom, že 21. august je v kronike Košíc poznačený čiernym písmom.
„Košická idyla akoby v sekunde skončila pod pásmi sovietskych tankov. Tam vonku už nebola vojna a tu v našom meste, dokonca v našej mestskej, časti boli vojenským terorom ľudia pripravení o slobodu, pokoj, aj o to najcennejšie, o svoje životy.”
Podľa šéfa Siete Radoslava Procházku, ktorý sa narodil štyri roky po okupácii, sú síce ikonické obrázky väčšinou z Bratislavy, ale veľmi podobné udalosti sa odohrali aj v iných dôležitých slovenských mestách.
Okupácia zmarila nádej
„Je to míľnik v slovenských dejinách, ale pamätným je aj to obdobie, ktoré mu predchádzalo. To obdobie dlhých mesiacov nádeje a odhodlania, keď národ držal spolu a bol jednotný, to je jedna z vecí, ktoré by sme si mali pripomínať.“
Po devastácii pražskej jari a obrodného procesu nasledovalo obdobie normalizácie, kedy podľa Procházku národ emigroval do seba.
„Okupácia prerušila ten silný nádych a v 89. sme sa nadýchli znova.“
Pred dvoma rokmi mesto osadilo obetiam novú tabuľu, jej odhalenie sprevádzali vášne. Na pôvodnej sa totiž uvádzalo šesť bezprostredných obetí vojsk Varšavskej zmluvy, na novej pribudli tri ďalšie mená.
Opodstatnenosť dvoch z nich napadlo viacero osobností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári