V roku 2014 sa v Košiciach konalo množstvo viac či menej atraktívnych kultúrnych podujatí, ktoré máme v živej pamäti. Medzi najzaujímavejšie a unikátne aktivity na poli kultúry však podľa nás patria práve nasledujúce udalosti.
Kauza pošliapaná vlajka
Máloktorá výstava vyvolá rozruch týždeň po svojom skončení. Výstava Privátny nacionalizmus rozhodne vyvolala vášne.
Inštalácia umelca Dalibora Baču v Kunsthalle v podobe vlajky uloženej na zemi pri vstupe ako rohožka vyvolala v máji diplomatickú roztržku a naši susedia ju vnímali ako nehoráznu urážku.
Autor kontroverzného diela sa bránil: „Ide o získanie spätnej reflexie, akým spôsobom sa správame k vlajkám. Nakoľko ma zaujíma stanovisko jednotlivca, vytvoril som z československej vlajky prekážku položenú na zemi. Návštevník musel aktuálny stav vyhodnotiť. Mal možnosť obísť vlajku, či na ňu vstúpiť. Nikto ho nenabádal, aby na ňu vstúpil, prioritne išlo o jeho postoj.“
Vlajka na zemi neostala bez odozvy. Polícia preveruje, či nebol spáchaný trestný čin výtržníctva.
Foto: TASR
Košický Fashion Week
Nielen módni fajnšmekri boli uchvátení zo skutočnosti, že do metropoly východu zavialo aspoň štipku lesku svetových mól.
Októbrový Košice Fashion Week má za sebou svoj prvý úspešný ročník a bol veľkolepou ukážkou tvorby najmä slovenských módnych návrhárov.
Diváci mali možnosť obdivovať v Kulturparku a Kunsthalle napríklad kolekcie Jitky Klett, Beáty Rajskej či Idy Sandor.
Okrem prehliadok nechýbali v rámci podujatia fashion kokteily a fashion párty.
Návšteva Stevena Seagala
Hrdina amerických akčných filmov Steven Seagal síce potešil hlavne návštevníkov prešovského Dobrého festivalu a obyvateľov Strážskeho.
No stretnúť sme ho v júni mohli aj v Košiciach, 61-ročná legenda akčných filmov zavítala na Slovensko prvýkrát.
Seagal bol ubytovaný na celom 11. poschodí hotela Yasmin, kde dokonca v noci nemal problém fotiť sa so svadobnými hosťami.
K dispozícii mal neustále špeciálne pre neho vyčleneného kuchára i čašníka.
Foto: TASR/AP.
Nové vedenie galérie a knižnice
Zmena vo funkcii riaditeľov kultúrnych inštitúcií sa uskutočnila vo Východoslovenskej galérii a Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach. V galérii vystriedal v júli riaditeľku Lenu Leškovú Martin Račko.
Zaviazal sa nevenovať sa ďalej megalomanským projektom typu Andy Warhol, ale prinavrátiť VSG k zbierkotvornej funkcii, založiť Salón výtvarníkov a najmä prezentovať tvorbu umelcov z východného Slovenska.
Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia zase koncom roka vystriedala dlhoročnú riaditeľku Kláru Kernerovú Soňa Jakešová.
Foto: veja
Zrušený prvý ročník podujatia Bažant Openairfest
Košice mali mať od minulého roka svoj prvý veľký mestský hudobný festival. Bažant Openairfest sa mal konať 6. a 7. júna v areáli futbalového štadióna Lokomotíva Košice.
Organizátori boli nakoniec nútení pár dní pred podujatím oznámiť, že nič sa konať nebude. Oficiálnym dôvodom malo byť nedodržanie technických požiadaviek, no hovorilo sa aj o nízkom počte predaných lístkov.
Fanúšikovia hlavného headlinera, skupiny Elán, našťastie o nič neprišli. Ich veľkolepý koncert sa presunul na koniec októbra, keď hudobná legenda vypredala Steel Arénu do posledného miestečka.
Tajnostkársky Bob Dylan
Legendárny spevák si koncert v metropole východu naplánoval na 27. júna. Prišiel v tichosti a už niekoľko týždňov pred koncertom bolo na všetky informácie vydané embargo
. Dylana, jeho kapelu a organizačný tím priviezli dva čierne autobusy. Zdržal sa len nevyhnutný čas, publiku sa neprihovoril ani jediný raz a po koncerte sa pobral po svojom.
Steel Arénu sa mu podarilo naplniť len spolovice, ale dlhoroční fanúšikovia si prišli na svoje.
Pre prísny zákaz fotografovania, nielen profesionálnymi fotografmi, ale aj ľuďmi s mobilnými telefónmi, sa z tohto koncertu neuchovala jediná fotografia. My vám však ponúkame video.
Preložený a nakoniec zrušený koncert Chrisa Normana
Kultúre v Košiciach sa minulý rok príliš nedarilo, aspoň čo sa týka hudby určite. Fanúšikov akosi prešla chuť zúčastňovať sa koncertov.
Najmarkantnejšie to bolo v letných mesiacoch. Open Fest s poradovým číslom 2 mal hostiť britského rockového hudobníka Chrisa Normana.
Dva dni pred koncertom sa však celé podujatie presunulo. Najprv na začiatok septembra, neskôr na neurčito.
Legenda Smokie do Košíc neprišla dodnes. Možno sa tak stane tento rok. Zodpovednosť za vzniknutú situáciu si ako horúci zemiak pohadzovala K13 a agentúra EPG.
Čierny Peter nakoniec zostal v rukách EPG, keďže zmluvy s umelcami mali na starosti oni, zatiaľ čo o technickú stránku sa mala postarať K13.
IMT Smile a Lúčnica
Uplynulý rok k nám zahraničné hviezdy príliš nechodili, zato sa pochlapili tie domáce. Spojenie IMT Smile a Lúčnice bolo čerešničkou na torte. Ľudia, ktorí koncert navštívili, superlatívmi nešetrili.
Tí, čo sa naň nedostali, dodnes ľutujú. Na uspokojenie ľudí nestačil ani jeden pridaný koncert v košickej Steel Aréne. Scenár netradičného spojenia vznikol za hodinu, ďalšieho pol roka pilovali tanečníci aj hudobníci minútu po minúte.
„Je veľa vecí, ktoré treba zosúladiť, nie je to také jednoduché ako bežný koncert kapely. Je to zatiaľ najväčší projekt, aký IMT Smile robil, aj čo sa týka počtu techniky, ľudí, všetkého,“ zhodnotil Tásler.
Autor: Pripravili: mal, nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári